אירן: "הניסויים - לא הפרת ההסכם"

במשמרות המהפכה טוענים בעקבות ניסויי הטילים והגינויים שאחריהם כי הרפובליקה האסלאמית לא מכירה בהחלטות מועצת הביטחון של האו"ם בנוגע לתכנית הטילים במדינה

לאחר מספר ימים בהם ביצעה אירן ניסויים בטילים בליסטיים, בכיר משמרות המהפכה אומר היום (חמישי) כי "מעולם לא קיבלנו את החלטות מועצת הביטחון של האו"ם בנוגע לתכנית הטילים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"תכנית הטילים של אירן לא תיפסק בשום אופן", אמר הגנרל עמיר עלי האג'יזאדה. "נהיה מוכנים להגן על מדינתנו מפני כל אויב". לאחר הגינויים מצד ארצות הברית וישראל בנוגע לניסויים, טענו במשרד החוץ האירני כי אין בהם כל הפרה של הסכם הגרעין שנחתם עם המערב.

בירושלים גינו אמש בחריפות את הניסויים שערכה אירן ביומיים האחרונים בשיגור טילים בליסטיים - טילי קרקע-קרקע בעלי טווח שיכול להגיע לכל נקודה בישראל, ושעל חלקם אף נכתבו איומים נגד ישראל. "שיגורי הטילים מהווים הפרה בוטה של מועצת הביטחון שאוסרת על אירן לשגר טילים בעלי יכולת לשאת ראש נפץ גרעיני", נמסר ממשרד החוץ. "אלה בדיוק הטילים שאותם שיגרה אירן".

"פיתוח הטילים אף מציב סימן שאלה גדול באשר לכוונות אירן לממש באופן מלא את חלקה בהסכם הגרעין", נמסר עוד. "אירן ממשיכה לזלזל בדרישות הקהילה הבינלאומית ומפתחת את יכולותיה ההתקפיות. נראה כי מתקפת החיוכים הדיפלומטית של זריף ורוחאני היא לא יותר ממסך עשן שמטרתו להסוות את כוונותיו האמיתיות של משטר האייתולות".

"הפרה של החלטת מועצת הביטחון"

בישראל קראו לקהילה הבינלאומית "לפעול בנחישות ובתקיפות נגד המשך שיגורי הטילים של אירן והמשך פיתוח תכנית הטילים הבליסטית האירנית שנעשית תוך הפרה של החלטת מועצת הביטחון".

הבית הלבן: "לא נופתע משיגורים נוספים"

במקביל נשמעו בארצות הברית קולות שקוראים לפעול נגד אירן ולהטיל עליה סנקציות חדשות בשל השיגור, אך דווקא תגובת הבית הלבן הייתה רפה למדי. "אנחנו יודעים שאירן נמצאת בתקופה שבה היא מוציאה לפועל פעילויות צבאיות שונות, כך שזו לגמרי לא תהיה הפתעה אם נראה שיגורים נוספים בימים הקרובים", אמר דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט.

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי שוחח אמש עם שר החוץ האירני מוחמד זריף ודן עמו גם בנושא ניסויי השיגור. "המזכיר העלה בפני מקבילו האירני את דאגותיו בעקבות השיגור", נמסר בהודעה לקונית של מחלקת המדינה.

טון תקיף יותר נשמע דווקא מעברה של המועמדת הדמוקרטית המובילה לנשיאות, הילרי קלינטון, שאמרה כי היא "מודאגת עמוקות" מהשיגורים וקראה להטיל סנקציות על אירן. "הניסויים ממחישים פעם נוספת מדוע עלינו לטפל בפעילותה המערערת של אירן ברחבי האזור, במקביל לאכיפה נמרצת של הסכם הגרעין", אמרה.