ישראל: "לפעול בתקיפות נגד אירן"

אחרי יומיים רצופים שבהם שיגרה אירן טילים בליסטיים, שעל חלקם נכתב בעברית "חייבים למחוק את ישראל", במשרד החוץ מזהירים: "אירן ממשיכה לזלזל בדרישות הקהילה הבינלאומית ומפתחת יכולות התקפיות". הבית הלבן: "לא נופתע לראות שיגורים נוספים"

בירושלים גינו אמש (רביעי) בחריפות את הניסויים שערכה אירן ביומיים האחרונים בשיגור טילים בליסטיים - טילי קרקע-קרקע בעלי טווח שיכול להגיע לכל נקודה בישראל ושעל חלקם אף נכתבו איומים נגד ישראל. "שיגורי הטילים מהווים הפרה בוטה של מועצת הביטחון שאוסרת על אירן לשגר טילים בעלי יכולת לשאת ראש נפץ גרעיני", נמסר ממשרד החוץ. "אלה בדיוק הטילים שאותם שיגרה אירן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"פיתוח הטילים אף מציב סימן שאלה גדול באשר לכוונות אירן לממש באופן מלא את חלקה בהסכם הגרעין", נמסר עוד. "אירן ממשיכה לזלזל בדרישות הקהילה הבינלאומית ומפתחת את יכולותיה ההתקפיות. נראה כי מתקפת החיוכים הדיפלומטית של זריף ורוחאני היא לא יותר ממסך עשן שמטרתו להוות את כוונותיו האמיתיות של משטר האייתולות".

בישראל קראו לקהילה הבינלאומית "לפעול בנחישות ובתקיפות נגד המשך שיגורי הטילים של אירן והמשך פיתוח תכנית הטילים הבליסטית האירנית שנעשית תוך הפרה של החלטת מועצת הביטחון".

הבית הלבן: "לא נופתע משיגורים נוספים"

במקביל נשמעו בארצות הברית קולות שקוראים לפעול נגד אירן ולהטיל עליה סנקציות חדשות בשל השיגור, אך דווקא תגובת הבית הלבן הייתה רפה למדי. "אנחנו יודעים שאירן נמצאת בתקופה שבה היא מוציאה לפועל פעילויות צבאיות שונות, כך שזו לגמרי לא תהיה הפתעה אם נראה שיגורים נוספים בימים הקרובים", אמר דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט.

בתדרוך לכתבים נשאל ארנסט האם בכוונת וושינגטון לדון בנושא שיגור הטילים בישיבת מועצת הביטחון של האו"ם, וענה כי הבית הלבן יעקוב מקרוב אחר הדיווחים על השיגורים. הוא הוסיף כי שאיפותיה של אירן לפתח את תכנית הטילים הבליסטית שלה הייתה ועודנה "דאגה ארוכת שנים".

הפגין דאגה. קרי וזריף (רויטרס)

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי שוחח אמש עם שר החוץ האירני מוחמד זריף ודן עמו גם בנושא ניסויי השיגור. "המזכיר העלה בפני מקבילו האירני את דאגותיו בעקבות השיגור", נמסר בהודעה לקונית של מחלקת המדינה.

טון תקיף יותר נשמע דווקא מעברה של המועמדת הדמוקרטית המובילה לנשיאות, הילרי קלינטון, שאמרה כי היא "מודאגת עמוקות" מהשיגורים וקרא להטיל סנקציות על אירן. "הניסויים ממחישים פעם נוספת מדוע עלינו לטפל בפעילותה המערערת של אירן ברחבי האזור, במקביל לאכיפה נמרצת של הסכם הגרעין", אמרה.

"לא נסבול איומים כלפי ישראל" (רויטרס)

"אירן צריכה לעמוד בפני סנקציות בשל הפעולות האלה", הוסיפה, "והקהילה הבינלאומית מוכרחה להראות בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים שלא תהיה מוכנה לסבול את איומיה של אירן כלפי ישראל".