דיווח בארצות הברית: "אובמה ילחץ על ישראל לשוב למו"מ"

שעות ספורות לאחר שנודע כי נתניהו ביטל את ביקורו בארה"ב, גורמים בבית הלבן דיווחו על יוזמה חדשה לחידוש השיחות מתוך מטרה לבלום את גל הטרור. לפי הדיווח, אובמה שוקל לדרוש את הקפאת הבנייה והכרה ישראלית במזרח ירושלים כבירתה של המדינה הפלסטינית - וגם חזרה לגבולות 1949

אובמה יחדש את השיחות? (רויטרס)

מהלך מדיני אחרון לפני סוף הכהונה: גורמים בכירים בארה"ב דיווחו הלילה (בין שני לשלישי) כי הנשיא האמריקני ברק אובמה פועל לחידוש השיחות הישירות בין ישראל לרשות הפלסטינית, לאחר הקיפאון המתמשך בין הצדדים. בעבר העריכו בכירים בבית הלבן כי אובמה "הכיר בכך שהשיחות לא יחודשו" עד סוף כהונתו בינואר 2017, אך כעת - על פי הדיווח ב"וול סטריט ג'ורנל" - אובמה ינסה להפעיל לחץ על הצדדים, גם באמצעות האו"ם, בתקווה שהדבר ירגיע את גל הטרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבכירים הוסיפו כי במסגרת התכנית לחידוש השיחות נכללת האפשרות להעביר החלטה במועצת הביטחון של האו"ם - החלטה בתמיכה אמריקנית שתגדיר את הקווים הכלליים של הסכם אפשרי בין ישראל לרשות. פרסום היוזמה מגיע שעות ספורות לאחר שנודע על ביטול ביקורו של נתניהו בארצות הברית - מהלך עליו למדו בבית הלבן "רק מהתקשורת".

התכנית החדשה של אובמה נמצאת עדיין בחיתוליה, אך בבית הלבן הסבירו כי מטרת המהלך היא לקדם "יוזמה קריטית" לאחר שלא הושגה התקדמות ממשית בין הצדדים במהלך שתי כהונותיו של אובמה.

ישראל התנגדה בעבר להחלטות בינלאומיות שנועדו "לכפות" משא ומתן ישיר, ובמספר מקרים אף ביקשה מארצות הברית להפעיל את זכות הווטו שלה במועצת הביטחון של האו"ם על מנת לבלום מהלכים מסוג זה. על פי הדיווח, ממשל אובמה בוחן את האפשרות להעביר החלטה שתחייב גם את ישראל וגם את הרשות הפלסטינית לפשרות רבות.

דיווח: ישראל תידרש לעצור את הבנייה (רויטרס)

עם זאת, הדגישו הבכירים, נשקלות גם יוזמות אחרות - בהן נאום נשיאותי והצהרה משותפת עם ראשי הקוורטט למזרח התיכון (הקבוצה בה חברים גם נציגי האיחוד האירופי, רוסיה והאו"ם). בכיר בממשל אובמה אמר כי בשלב זה לא התקבלו החלטות סופיות בנושא וכי הנשיא אובמה "בוחן טווח של אפשרויות". כמו כן, לדבריו, טרם נקבע לוח זמנים למהלך המדיני - שאמור לצאת לפועל בחודשים הקרובים, במקביל לבחירות לנשיאות ארצות הברית ומתוך כוונה לקדם רגיעה ולהנמיך את הלהבות.

הבכיר ציין כי בין שלל התרחישים נכללת האפשרות הקיצונית יותר, לפיה ארצות הברית תפעיל לחץ על ישראל לעצור לחלוטין את הבנייה בהתנחלויות ולהכיר במזרח ירושלים כבירה הפלסטינית - דרישה פלסטינית לה ישראל התנגדה עד כה. בתמורה, הפלסטינים יידרשו להכיר בישראל כמדינה יהודית ולשים סוף לתביעות לחזרת הפליטים - תוך הסכמה לחילופי שטחים בהסכם המבוסס על קווי שביתת הנשק של 1949. גורם בלשכת נתניהו סירב להגיב לדיווח, בעוד ברשות הצהירו כי יקדמו בברכה מהלכים מדיניים ברוח זו.

מתיחות נוספת בין ירושלים לוושינגטון (רויטרס)

קרב גרסאות: מדוע בוטלה הפגישה?

אמש הודיע הבית הלבן כי נתניהו ביטל במפתיע פגישה בינו ובין נשיא ארה"ב ברק אובמה בוושינגטון. בממשל ציינו כי נאלצו להתעדכן על ביטול הביקור דווקא מכלי התקשורת ולא בהודעה רשמית מלשכת ראש הממשלה. ההחלטתו של נתניהו שלא לטוס לוושינגטון מגיעה על רקע המחלוקות בין ישראל וארה"ב על חבילת הסיוע הביטחוני.

דובר הבית הלבן ציין כי לפני שבועיים קיבל נתניהו הזמנה מיוחדת לבקר בוושינגטון ולהיפגש בארבע עיניים עם אובמה ב-18 במרס. "ציפינו והתכוננו לקראת המפגש בין שני המנהיגים, אך הופתענו ללמוד על ביטול ההזמנה בדיווחים בתקשורת", אמר הדובר נד פרייס.

"במקום לקבל את ההזמנה, ראש הממשלה בחר לבטל את הביקור בבית הלבן", הוסיף פרייס, שהכחיש את הדיווחים לפיהם לא היה ניתן לארח את נתניהו במועד אליו הוזמן, בגלל נסיעה של אובמה לקובה. "הדיווחים כי לא הצלחנו לתאם את מועד ביקורו של ראש הממשלה עם הנשיא שקריים", הבהיר הדובר. בבית הלבן הגיבו לדיווח בחדשות ערוץ 10, לפיו נתניהו החליט שלא לטוס השנה לוועידת איפא"ק בוושינגטון, אלא ינאם בפני הוועידה באמצעות לוויין.

הבוקר פרסמה לשכת ראש הממשלה הבהרה בנושא: "ביום שישי האחרון, במהלך פגישה בבית הלבן, הביע שגריר ישראל בוושינגטון רון דרמר את הערכתו של ראש הממשלה נתניהו, לנכונותו של הנשיא אובמה להיפגש עימו, אם יחליט לנסוע לוושינגטון. עם זאת, השגריר דרמר גם הודיע שקיים סיכוי גבוה שראש הממשלה לא יגיע לוושינגטון". כמו כן טענו בלשכת ראש הממשלה כי הדיווח לפיו אובמה אינו מוכן להיפגש עם נתניהו שגוי: "ראש הממשלה נתניהו מצפה לביקורו בישראל של סגן הנשיא ביידן ולדון עימו באתגרים הגדולים שניצבים בפני האיזור".