דיווח בטורקיה: "סיום המשבר עם ישראל תוך ימים"

בטורקיה מדווחים כי במהלך ישיבת קבינט שניהל הנשיא ארדואן עדכן שר החוץ לגבי המגעים הנמשכים לשיקום היחסים בין שתי המדינות ואמר כי השיחות נמצאות ממש בקו הסיום. הוא ציין שתוך כמה ימים צפויה הצהרת משותפת

הפיוס בפתח? ארדואן ונתניהו (רויטרס)

האם כשש שנים לאחר תקרית המרמרה - ישראל וטורקיה קרובות לפיוס? שר החוץ הטורקי מבלוט קוואסגולו אמר במהלך ישיבת קבינט שהתקיימה באנקרה בשבוע שעבר כי השיחות לסיום המשבר בין שתי המדינות קרובות לסיום, כך דיווח הבוקר (שני) העיתון הטורקי "הורייט".

לעדכונים נוספים והעברת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, שר החוץ הטורקי אמר במהלך הישיבה כי ישראל וטורקיה צפויות "לפרסם הודעה משותפת בנושא כבר בימים הקרובים". ישיבת הקבינט המדוברת נמשכה כתשע שעות ונוהלה על ידי הנשיא רג'יפ טאיפ ארדואן עצמו, כשבמרכזה עמד בין השאר שיקום היחסים עם ישראל תוך התחשבות ביחסים עם מצרים.  

הדיווח מתפרסם כשבועיים לאחר שבכיר טורקי אמר כי השיחות בין ירושלים "הגיעו לנקודה בה ניתן לחתום על הסכם פיצוי סביב המרמרה". הבכיר, עומאר צ'ליק, דובר המפלגה השלטון בטורקיה, טען שהושגו הבנות שמאפשרות הסכם. הוא התייחס למשא ומתן שמתנהל לאחרונה, במהלכו הסכימה על פי הדיווחים ישראל להציע פיצוי - אך סירבה להסיר את המצור מעל עזה.

"חלה התקדמות משמעותית"

בריאיון לטלוויזיה הטורקית אמר צ'ליק כי בחודשים האחרונים חלה התקדמות במגעים לפשרה, לאחר שתקרית המרמרה ב-2010, בה פשט צה"ל על ספינה טורקית והרג 10 מחבלים, גרמה לקרע בין המדינות. עם זאת, הבכיר לא ציין מהן ההבנות שהושגו והאם המצור אכן יוסר.

תקרית המרמרה לפני כ-6 שנים (דו"צ)

במקביל, מקורביו של ארדואן אמרו לחדשות 2 כי ההסכם כולו סוכם בפגישה בז'נווה במהלך החודש האחרון, ובמהלך הפגישה הושגה גם הסכמה למחלוקת סביב הסגרת המצור על עזה. הפשרה שהובילה לפתרון המחלוקת בנושא כוללת למעשה "התעלמות" של נתניהו מההכרזות הטורקיות - בנספחי ההסכם יופיע נוסח שיאפשר לנתניהו "לחיות" עם התבטאויות של ארדואן, לפיהן מבחינתו הסגר הוסר.

בנוסף, מקורבי ארדואן דחו את האשמות של שר הביטחון יעלון לפיהן טורקיה מסייעת לחמאס לפעול מתחומה. בטורקיה טענו ש"על נתניהו להחליט ולחתום על ההסכם, זה מה שאנחנו מצפים ממנו".