חשיפת ויקיליקס: "ארה"ב צותתה לנתניהו וברלוסקוני"

ויקיליקס: ב-2010 יירט ה-NSA שיחה בין נתניהו לברלוסקוני. על-פי הדיווח, ראש הממשלה ביקש ממקבילו האיטלקי דאז עזרה בשיפור היחסים עם אובמה, על רקע מתיחות בין השניים בשל בניית 1,600 יחידות במזרח-ירושלים‎

נתניהו וברלוסקוני, ארכיון (רויטרס)

ארצות הברית האזינה לשיחה בין ברלוסקוני לנתניהו ב-2010, במהלכה ביקש ראש הממשלה מעמיתו האיטלקי לסייע לו לשקם את היחסים עם אובמה - כך נחשף הבוקר (שלישי) באתר ההדלפות "ויקיליקס". על פי הדיווח, נתניהו סיפר לברלוסקוני - שמאז שהסתבך בפרשות משפטיות רבות - ש"אין קשר ישיר" בינו לבין אובמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עוד אמר נתניהו בשיחה, שהתקיימה ב-13 במארס 2010, כי גורם נוסף לקרע בינו לבין אובמה הוא הבנייה של 1,600 יחידות דיור בשטחים ובעיקר במזרח ירושלים. גופי המודיעין והביטחון האמריקניים שהאזינו לשיחה ציינו כי ברלוסקוני, מצידו, הבטיח לסייע.

עוד נכתב במסמך כי נתניהו ביקש את עזרתם של מנהיגים נוספים באירופה על מנת לשפר את הקשרים עם ארה"ב. נתניהו התעקש בשיחה עם ברלוסקוני כי בניית הבתים במזרח ירושלים "משמרת את המדיניות של ישראל עוד מימי גולדה מאיר", והאשים את אחד מנציגי ממשלתו בניהול הנושא ב"רגישות פוליטית מועטה".

כך ניסה נתניהו לתקן את הקרע (רויטרס)

הגורמים האמריקנים שהאזינו לשיחה ציינו כי נתניהו הדגיש שמטרתו המדינית היא למנוע מהפלסטינים להשתמש בסוגייה זו על מנת לבלום את חידוש השיחות המדיניות. בתגובה אמר ברלוסקוני כי איטליה מוכנה לעזור לישראל לתקן את הקשרים עם ארצות הברית.

באותו מסמך נכתב כי בכירים ישראלים אחרים העריכו כי המשבר חריף בהרבה, וטענו כי היחסים בין נתניהו לאובמה נמצאים בשפל של כל הזמנים - ולא רק בגלל הבנייה.

סיווג המסמך החריג מעיד שהושג בשיתוף פעולה בין ה-NSA (הסוכנות לביטחון לאומי) ל-CIA, מהסוג המתבצע לרוב בתוך שגרירויות ארה"ב בעולם.