סוף לקיפאון? "מפגש בין ישראל לפלסטינים ביולי הקרוב"

במסגרת היוזמה הצרפתית להנעת תהליך מדיני, פריז הגישה למועצת הביטחון מסמך לפיו היא יוזמת מפגש בין נציגי ישראל והפלסטינים. המפגש המתכונן – כבר בקיץ הקרוב

הולנד ואבו מאזן. ארכיון (רויטרס)

תפתחות משמעותית במסגרת היוזמה הצרפתית להשגת הסדר מדיני במזרח התיכון. הערב (שישי) פורסם לראשונה ב"אולפן שישי" כי צרפת הגישה למדינות מועצת הביטחון מסמך, לפיו היא יוזמת מפגש בין ישראל והפלסטינים כבר בקיץ הקרוב במהלך חודש יולי.  

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

הצרפתים הודיעו כי תחילה מתוכננת ועידה בינלאומית כבר בחודש אפריל בהשתתפות מדינות הקוורטט ומדינות ערב. על פי המסמך, המפרט לראשונה את הצעדים המעשיים שבכוונת צרפת לבצע כדי לקדם את המשא ומתן, מתוכנן מפגש בין הצדדים הישראלי והפלסטיני כבר בחודש יולי. מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה כי מזכיר המדינה ג'ון קרי בדרכו לירדן, שם יפגוש את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

בסוף החודש שעבר פורסם כי יוזמה צרפתית מנסה להפגיש בין ראש הממשלה נתניהו לבין יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, במסגרת ועדה אזורית שתתקיים בפריז. הרעיון ליוזמה הגיע לאחר ביקורו של יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג בבירה הצרפתית, שם נפגש עם הנשיא הולנד וראש הממשלה ולאס.

"תכתיב צרפתי - רעיון מטופש"

בישראל אמנם לא דחו את הצעת צרפת לכינוס וועידה בינלאומית, אך בכירים מתחו ביקורת על התנא והתכתיב שהצרפתים הציגו בשלב מאוחר יותר, לפיו כישלון המשא ומתן יוביל להכרה מצד פריז במדינת פלסטין. "זו פשוט איוולת, רעיון מטופש", אמר בכיר בירושלים.

(אבי אוחיון לע"מ)

הבכירים הסבירו כי אין זה אומר שישראל לא תיענה לרעיון לקיים פגישות או משא ומתן, אך כי ברור שהתנאי הצרפתי מעודד את הפלסטינים לנהל מו"מ בלי ויתורים ובלי גמישות כי הם יודעים שכישלון יוביל לתוצאה רצויה מבחינתם.

שר החוץ הצרפתי היוצא לורן פביוס הצהיר כשבוע לאחר הפרסום אודות היוזמה, כי ארצו תכיר בקרוב במדינה פלסטינית - זאת אם לא ייפתר המבוי הסתום בין ישראל לפלסטינים. "כחברה קבועה במועצת הביטחון של האו"ם יש עלינו את החובה לפעול למען פתרון שתי המדינות", אמר פביוס. מדבריו עלה כי צרפת מאסה בקיפאון המדיני ובאי ההידברות בין ראש הממשלה נתניהו לאבו מאזן בנושא.