בלוף אמריקני: למה מסמנים מוצרים?

חשיפה: כבר חודש שהמכס בארה"ב מסמן מוצרים מההתנחלויות. בבית הלבן טענו שמדובר בנוהל בן 20 שנים, אך בפורום המשפטי הבינ"ל מתעקשים: "האמריקנים ביצעו מחטף מדיני". וושינגטון שינתה מדיניות?

מה קרה בדיוק במכס האמריקני שגרם לו לפתע פתאום להחליט לסמן מוצרים מההתנחלויות? הפורום המשפטי הבינלאומי, עמותה ישראלית העוסקת בזכויות אדם ומשפט, חושף בפני חדשות 2 ניתוח משפטי לפיו מדובר במחטף מדיני אמריקני.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי העמותה, ההנחיה משנת 95' של המכס התייחסה אך ורק למוצרים המיוצרים תחת שליטת הרשות הפלסטינית. כלומר, מוצרים פלסטינים לא יוגדרו כאילו יוצרו בישראל. על פי עקרונות הסדר הביניים, הרשות הפלסטינית בגדה ובעזה אינה כוללת התנחלויות, מתקני צבא ואת ירושלים.

בפורום מדגישים כי הפרשנות של מחלקת המדינה, לפיה מדובר בנוהל ישן מתקופת אוסלו שבסך הכל רוענן, מוליכה שולל את הקונגרס והציבור האמריקני, וכן את הציבור הישראלי ומדינת ישראל. בפורום המשפטי הבינ"ל טוענים שהאמריקנים ביצעו מחטף מדיני. המשמעות: מדובר במהלך לסימון מוצרים מתחת לרדאר, בלי כל הדיונים והלחצים שעברו עמיתיהם באירופה.

פקידים אמריקנים דחו את הטענה ואמרו שלא הייתה כל מעורבות של מחלקת המדינה בנושא. במכס האמריקני לא השיבו לשאלות.

"יוצר בגדה המערבית". התנחלות בשומרון (רויטרס)

השגריר שפירו: "זו תמיד הייתה המדיניות"

הוויכוח על מה בדיוק קרה בממשל האמריקני מעלה שאלות משפטיות ומדיניות: האם יכול להיות שהיה אי סדר במכס שלא טופל 20 שנה? או האם אפילו במדינה מסודרת כמו ארה"ב יש פלונטרים בהם יד אחת לא יודעת מה היד השנייה עושה?

הפרשייה המוזרה הזו החלה בפרסום של העיתון היהודי "פוורד" לפני כמה שבועות, על רענון הנחיות המכס האמריקני לפיהן יש לסמן מעתה כל מוצר מהשטחים, גם אם יוצר בהתנחלויות כמוצר של הגדה המערבית. כלומר - סימון מוצרים כמו זה של אירופה, אבל לכאורה ההנחייה היא טכנית בלבד.

יזומן לשימוע? נתניהו וקרי (רויטרס)

בירושלים יודעים - ושותקים

שגריר ארה"ב דן שפירו דיבר על הפרשה בריאיון לחדשות 2 בשבוע שעבר, ואמר שזו תמיד הייתה המדיניות. "המדיניות היא לסמן מוצרים מהגדה המערבית אין הבדל בין התנחלויות לבין אזורים פלסטינים", ציין אז שפירו.

הטענות של הפורום כבר מביאות ליוזמות חקיקה בקונגרס האמריקני, שם מבקשים מחוקקים להפוך את המצב ולהחזיר אותו לקדמותו, כשהסימון על המוצרים יהיה "מיוצר בישראל". על אף שהאמריקנים לא רואים בצעד הסימון חרם, חברי קונגרס כבר מנסים לזמן את מזכיר המדינה ג'ון קרי לשימוע, על מנת שיסביר מה קרה והאם היה מחטף שכזה.

בינתיים, בישראל יודעים על המחטף ושותקים כדי לא לעורר סערה. בירושלים בודקים כעת את הפרטים אך מחליטים לשתוק, בהבנה שהדבר יגרום ליותר נזק מתועלת.