"לא נחזור למו"מ ישיר עם ישראל"

בכיר ברשות הפלסטינית הבהיר כי הנבחרים הפלסטינים אינם מעוניינים לחזור לשיחות הישירות, והביע עמדה חריפה נגד המגעים עם ישראל. גורם במשלחת נתניהו: הם יודעים שהסכם יושג רק במו"מ, ולכן הם מתחמקים. לעומת זאת, אבו מאזן הבטיח: מוכן להיפגש עם נתניהו

ברשות מתרחקים (רויטרס)

האם היוזמות החדשות למשא ומתן ייכשלו עוד לפני שהחלו? בצל התקוות במערב - וגם במרוקו - לחידוש המגעים הישירים בין ישראל לרשות הפלסטינית, בכיר ברשות טוען כי הפלסטינים אינם מוכנים לשיחות ישירות.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ריאד אל מלכי, בכיר ברשות הפלסטינית, אמר במהלך ביקורו ביפן עם אבו מאזן: "אנחנו לא נחזור לעולם לשבת לשיחות ישירות עם ישראל". גורם בפמליית ראש הממשלה בברלין אמר בתגובה כי בישראל יודעים שהשלום יושג באמצעות משא ומתן ישיר, ועל כן הפלסטינים אינם רוצים משא ומתן.

דברי הגורם נאמרו זמן קצר לאחר נחיתתו של נתניהו בגרמניה, לקראת המפגש בין שתי הממשלות. נתניהו, יחד עם מספר שרים ומנכ"לי משרדי ממשלה, ייפגשו מחר עם הקנצלרית אנגלה מרקל וחברי ממשלתה על מנת לקדם את חיזוק היחסים.

מה יעלה בגורל היוזמה המרוקאית?

למרות הכתף הקרה מצד הרשות, יוזמה מדינית מפתיעה צצה בימים האחרונים: כתבנו אודי סגל פרסם הערב לראשונה כי ביום חמישי הקרוב ייפגשו, לראשונה מזה שנים, אישי ציבור ישראלים עם 20 שרים מהרשות הפלסטינית. יוזם המפגש הוא סם בן שטרית, יושב ראש הפדרציה העולמית של יהדות מרוקו והמפגש עצמו נערך בתיאום עם מלך מרוקו.

בן שטרית קיבל את ברכתם של אבו מאזן ונתניהו לכנס בירושלים, שקורא לפתרון שתי מדינות לשני עמים ולפגישה פנים אל פנים בין שני האישים. כהכנה לכנס נפגש בן שטרית, בידיעת נתניהו, עם אבו מאזן. הוא אף קיבל ממנו התחייבות לכך שיהיה מוכן להיפגש עם נתניהו ללא תנאים מוקדמים. את הפרטים על הפגישה העביר העיתונאי הנריקה צימרמן.

לאחר המפגש עם אבו מאזן שלח בן שטרית מכתב לנתניהו ובו ציטט את יו"ר הרשות: "כבר בראשית החודש הבא אפנה במכתב אישי לנתניהו בהצעה להיוועד עמו". נתניהו מצידו אמר לבן שטרית כי מדובר בהזדמנות לחידוש המשא ומתן. במקביל לכנס בירושלים, מנסה מלך מרוקו לקדם מפגש בארצו בין נתניהו לאבו מאזן, בהשתתפות נציגים ממדינות ערב.