מקורבי ארדואן: "הכול כבר סוכם, על נתניהו לחתום"‎

דובר מפלגת השלטון בטורקיה טוען כי "הסכם הפיצויים" מוכן לחתימה ומקורבי ארדואן הצהירו כי המסמך הוכן כבר בשבוע שעבר. הפשרה: פתרון "יצירתי" לסוגיית עזה. בישראל מצננים את ההתלהבות: "יש עוד על מה לדבר"‎

מסרים מפתיעים מאנקרה (רויטרס)

כמעט שש שנים אחרי פרשת המרמרה, האם ההסכם קרוב? הדיווחים המעודדים מטורקיה מעידים כי בנושא הזה יש עדיין חילוקי דעות בין ירושלים לאנקרה. דובר מפלגת השלטון אמר היום כי "הסכם הפיצויים על המרמרה", כפי שהוא מכונה במדינה, מוכן לחתימה של שני המנהיגים - אם כי בישראל טוענים שלא כל הפרטים עוד סוכמו.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

מקורביו של ארדואן אמרו לחדשות 2 כי ההסכם כולו סוכם בפגישה בז'נווה בשבוע שעבר, ובמהלך הפגישה הושגה גם הסכמה למחלוקת סביב הסגרת המצור על עזה. הפשרה שהובילה לפתרון המחלוקת בנושא כוללת למעשה "התעלמות" של נתניהו מההכרזות הטורקיות: בנספחי ההסכם יופיע נוסח שיאפשר לנתניהו "לחיות" עם התבטאויות של ארדואן לפיהן מבחינתו הסגר הוסר.

כמו כן, מקורבי ארדואן דוחים את האשמות שר הביטחון יעלון לפיהן טורקיה מסייעת לחמאס לפעול מתחומה. בטורקיה טוענים ש"על נתניהו להחליט ולחתום על ההסכם, זה מה שאנחנו מצפים ממנו". נתניהו מצידו ככל הנראה מתמהמה ומהסס, אך לא רוצה לפגוע בטורקים. מנגד, גורם מדיני בירושלים טוען הערב כי "ההסכם עדיין אינו מוכן, נותרו מספר פרטים קטנים לסכם עליהם".

הפשיטה על המרמרה, ארכיון (דובר צה"ל)

עומאר צ'ליק, דובר מפלגת AK, התראיין היום לטלוויזיה המקומית ואמר כי בחודשים האחרונים חלה התקדמות במגעים לפשרה - לאחר שתקרית המרמרה ב-2010, בה פשט צה"ל על ספינה טורקית והרג 10 מחבלים, גרמה לקרע בין המדינות. לדבריו, השיחות בין ירושלים לאנקרה "הגיעו לנקודה בה ניתן לחתום על הסכם פיצוי סביב המרמרה".

דובר משרד החוץ סירב להגיב לרויטרס בנוגע לדיווח על התקדמות בין המדינות. בישראל התעקשו בחודשים האחרונים, על פי הדיווחים, לא להסיר את המצור על עזה - ובמקביל לקרוא לטורקיה לנתק את קשריה.

בשבוע שעבר דווח כי על רקע המגעים המתמשכים בין המדינות על הסדר פיוס, נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן וראש הממשלה אחמט דאבוטולו נפגשו עם מלקולם הונליין, הנחשב מקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו. הונליין, יו"ר ועידת הנשיאים, הגיע למפגש עם השניים היישר מירושלים. במסגרת האירוע, נפגשו ארדואן ודאבוטולו עם נציגים בכירים של הקהילות היהודיות בארצות הברית. לפי הפרסומים בטורקיה, במפגש השתתפו מנהיגים אמריקנים משורה של ארגונים יהודיים, בהם ועידת הנשיאים, הליגה נגד השמצה ואייפא"ק. הפגישה התקיימה בארמון צ'נקאיה באנקרה, מעונו של ראש ממשלת טורקיה דאבוטולו.

יעלון: "לא בטוח שנגיע להסכם"

האמירה האופטימית עומדת בניגוד לדבריו של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שאמר בשבוע שעבר כי לא בטוח שניתן יהיה להגיע להסכם עם הטורקים, זאת משום שהם לא מתייחסים לדרישות שמעלה ישראל וממשיכים לתמוך בחמאס.

"אני לא בטוח שנגיע להסכם", אמר יעלון במסיבת עיתונאים שהתקיימה בשווייץ. "הטורקים חייבים להסכים לתנאים שלנו על מנת שנתגבר על המכשולים כדי להגיע להסדר פוליטי. טורקיה מארחת בכירים של חמאס באיסטנבול ואנחנו לא מוכנים לקבל את זה. הטורקים תומכים בחמאס באופן כללי באמצעות האחים המוסלמים וחייבים לדון על זה".

יעלון אף התייחס למכלול הנסיבות שהובילו ליחסים הרעועים עם טורקיה. "בעבר, טורקיה וישראל נהנו מיחסים אסטרטגיים עד הבחירות שבהן ארדואן נבחר ב-2002", אמר. "מאז ישראל לא יזמה הסלמה ביחסים, וזו הייתה יוזמתו של ארדואן ושל טורקיה לשבש את היחסים בין המדינות".

"עד תקרית המרמרה ניסינו ליישב את המחלוקות", הוסיף שר הביטחון. "אני הובלתי משלחות להסדר אך זה נכשל. ניסינו שוב ושוב ולאחרונה שוב ולאחרונה חודש המו"מ, אולי בגלל הסכסוך הטורקי עם רוסיה ואולי בגלל הגז שהובטח לטורקים מרוסיה וייתכן שלא יסופק להם אולי בגלל זה הם פנו אלינו. אנחנו מוכנים להסדר, אבל יש לנו גם את התנאים שלנו".