הפיוס של ישראל ואירופה: נתניהו ומוגריני הגיעו להבנות

לאחר המשבר שפרץ בין ישראל לאיחוד האירופי עקב סימון מוצרי ההתנחלויות, ראש הממשלה נתניהו ושרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, שוחחו והגיעו להסכמות. מוגריני הצהירה כי אירופה מתנערת מכל יוזמה לחרם על ישראל - וכי מדיניות סימון המוצרים לא נועדה לכפות על ישראל תכתיב מדיני

נתניהו ומוגריני. ארכיון (עמוס בן גרשום, לע"מ)

אחרי המשבר - שורת הבנות בין ישראל לאיחוד האירופי: אחרי ההחלטה על סימון מוצרי ההתנחלויות באירופה שעוררה זעם בירושלים, ישראל והאיחוד הגיעו לשורה של הבנות שרובן הצהרתיות - כך עלה היום (שישי) בשיחתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במסגרת ההבנות, אירופה מצהירה כי ההחלטה על סימון המוצרים לא נועדה לכפות על ישראל מציאות מדינית ותכתיב מדיני במו"מ. עם זאת - ההחלטה על סימון המוצרים לא צפויה להתבטל או להשתנות.

מוגריני ציינה כי ההודעה על סימון מוצרים אין בה כדי לקבוע מראש את הגבולות העתידיים בין ישראל לפלסטינים, שיקבעו אך ורק באמצעות מו"מ ישיר בין הצדדים.
ישראל תמשיך לעמוד על דעתה בסוגיית סימון המוצרים ותפעל בהתאם מול המדינות החברות באיחוד האירופי. בנוסף, תאפשר ישראל לאירופים לחזור להיות שותפים במגעים המדיניים ובבעיות הקשורות לשטחים.

באיחוד האירופי מביעים התנגדות לחרם על ישראל

בשיחה בין השניים הביעה מוגריני התנגדות לחרמות נגד ישראל והתנגדות נחרצת לתנועת ה-BDS ולבידודה של ישראל. מוגריני גינתה את פעולות הטרור וההסתה, והביעה סולידריות עם העם בישראל הסובל מפיגועי הטרור וחזרה על מחויבות האיחוד האירופי לביטחון ישראל.

באיחוד מתנערים מתנועת ה-BDS (חדשות 2)


בשיחה הביע ראש הממשלה נתניהו את התנגדותה התקיפה של ישראל לבנייה בלתי חוקית בשטח C, והדגיש כי הוא פועל לנרמול היחסים עם האיחוד האירופי ועם טורקיה - זאת מבלי לוותר על האינטרסים החיוניים של ישראל.

השיחה ותוצאותיה הן בעקבות מגעים ממושכים שניהלו מנכ"ל משרד החוץ, דורי גולד, ואנשיו מול גורמים באיחוד האירופי בהנחיית נתניהו, המכהן גם כשר החוץ. נתניהו הוזמן גם לבקר במטה האיחוד האירופי בבריסל.