מזכ"ל האו"ם: "הפלסטינים מתייאשים מהכיבוש"

אחרי שבשבוע שעבר טען כי גל הפיגועים הוא "תגובה טבעית לתסכול הפלסטיני", מזכ"ל האו"ם באן קי מון שב ומותח ביקורת על ישראל במאמר שפורסם ב"ניו יורק טיימס". "מודאג מהצהרות מנהיגים בישראל שלפיהן יש לזנוח את פתרון שתי המדינות", כתב באן

"הצעירים מתייאשים מהכיבוש", מזכ"ל האו"ם (רויטרס)

אחרי הצהרותיו בדבר הכיבוש, חוזר מזכ"ל האו"ם באן קי מון למתוח ביקורת נגד מדיניות ישראל בשטחי יהודה ושומרון. "הצעירים הפלסטינים מאבדים תקווה", אמר במאמר שפורסם ב"ניו יורק טיימס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במאמר שכתב המזכ"ל, הוא טען כי הפלסטינים, ובעיקר הדור הצעיר, מתייאשים כתוצאה מהכיבוש שאותו הוא מגדיר כמשפיל ובלתי נגמר. באן אף מתח ביקורת נגד מדיניות הרחבת הבנייה בהתנחלויות והביע דאגה מול "הצהרות מנהיגים בישראל שלפיהן יש לזנוח את פתרון שתי המדינות".

מזכ"ל האו"ם אמר דברים דומים כבר לפני שבוע, וגם הפעם ציין כי זהו טבע האדם להתנגד לכיבוש. יחד עם זאת, הפעם הוא סייג והוסיף ש"גם בישראל סובלים מהתקפות כמעט יומיות",ושום דבר לא יכול להצדיק את הטרור. ‎

"הפלסטינים מאבדים תקווה"

התבטאויותיו הקודמות של באן חוללו סערה גדולה בישראל, וכבר בשבוע שעבר השיב ראש הממשלה נתניהו במתקפה חזיתית שאמר כי אמירותיו נותנות רוח גבית לטרור. למרות זאת, מזכ"ל האו"ם טען כי הוא אינו נסוג מדבריו. "לאחר קרוב ל-50 שנים של כיבוש, ואחרי המתנה למימוש הסכם אוסלו, התקווה הולכת ונעלמת", אמר באן במהלך דיון בוועדת האו"ם בנוגע לזכויות הפלסטינים. 

"ניסיון להפעיל לחץ על רה"מ נתניהו" (קובי גדעון / לע"מ)

דיפלומטים באו"ם טענו כי באן "מגביר את הלחץ על נתניהו" במאמץ לחדש את שיחות השלום, לפני שיסיים את תפקידו כמזכ"ל בסוף שנת 2016. "הפלסטינים שומעים הצהרות כבר 50 שנה, אבל החיים שלהם לא השתנו", הוסיף המזכ"ל.

"שום דבר לא מצדיק את הטרור, אבל הצעדים הביטחוניים לא ירסנו את הפיגועים. משא ומתן הוא המסלול היחיד לפתרון קבע, סוף הכיבוש שהחל ב-1967 והקמת מדינה פלסטינית". הוא סיכם את דבריו בהצהרה: "אתם יכולים לסמוך עליי שאמשיך לדבר ולפעול בכל כוחי להשגת השלום".