האם נתניהו יערוך ביקור היסטורי בקהיר?

על פי דיווח בעיתון הלבנוני "אל-אח׳באר" בתקופה האחרונה נרשמה התחממות ביחסים ביו ירושלים וקהיר, זאת על רקע האפשרות לייצוא גז ישראלי דרך מצרים. בעיתון מציינים כי במסגרת ההתחממות ייתכן שנתניהו יבקר בקרוב במצרים, אך ככל הנראה הנשיא א-סיסי מתנה זאת בחידוש התהליך המדיני מול הפלסטינים

ייפגש עם א-סיסי? נתניהו (Isaac Harari / Flash 90)

האם ראש הממשלה בנימין נתניהו יערוך ביקור היסטורי במצרים? העיתון הערבי ״אל-אח׳באר״ היוצא לאור בלבנון מדווח הבוקר (שני) על התקרבות בין השלטונות במצרים ובישראל שבמסגרתה אמור נתניהו לבקר בקהיר בקרוב.

על פי הדיווח, המבוסס על הדלפות מתוך דוח בנושא, שהגיש משרד החוץ המצרי לנשיא סיסי, בכירים במשרד החוץ הישראלי ביקרו בקהיר בימים האחרונים לצורך השגת הסכם שבמסגרתו תוותר חברת החשמל הישראלית על פיצויים כספיים שנקבעו לטובתה, במסגרת הבוררות הבינ״ל בין שתי המדינות, בתמורה להגדלת היקף ייבוא הגז הישראלי וייצואו לאירופה דרך נמלים מצריים.

בדו"ח, על פי ההדלפה, קובע משרד החוץ המצרי כי בנסיבות הקיימות, מצרים נדרשת לשנות את יחסה לישראל, במיוחד לאחר שתל אביב שיתפה עמה פעולה מבחינה מודיעינית והחליפה עמה מידע "באופן חסר תקדים" בנוגע לסיני, דבר שהקל על רדיפת גורמי הטרור הפועלים בצפון חצי האי.

בנוגע לצעדי ההתקרבות הרשמיים, במשרד החוץ המצרי סבורים כי ביקורו הצפוי של נתניהו בקהיר יעורר תגובה חיובית בתוך ישראל ויבטיח וויתורים ישראליים לצורך התקדמות במו״מ עם הפלסטינים.

"מציב תנאים". הנשיא א-סיסי (רויטרס)

כהכנה לצעדים אלה, במשרד החוץ המצרי אף ממליצים לתת הנחיות לכלי התקשורת במצרים, להבליט את חשיבות החזרת יחסי מצרים- ישראל למצב בו היו לפני מהפכת ה-25 בינואר, כך שמצרים תוכל להשיב לעצמה את מעמדה האזורי.

בנוגע לעמדת נשיא מצרים, נאמר בדיווח כי סיסי אינו רואה בעיה כלשהי לקבל את פני נתניהו במצרים, אך "מתנה זאת בהודעה על מהלך חדש של המו״מ הישראלי-פלסטיני או לפחות ביצוע צעדים שישביעו את רצון דעת הקהל במצרים בעניין הסוגיה הפלסטינית והפסקת הצעדים הפרובוקטיביים בגדה המערבית".