"הצעד הבא - ועידה עם דאע"ש?"

בישראל ממשיכים לתקוף את היוזמה הצרפתית לכונן ועידת שלום עם הפלסטינים. גורם מדיני: "האם היא תציע לקיים ועידה גם עם דאע"ש שמפיץ טרור בצרפת?". בכיר בי-ם: איוולת, רעיון מטופש". אבו מאזן בירך

"הצעד הבא - ועידה עם דאע"ש?" (רויטרס)

אחרי דברי הביקורת שהביעו גורמים מדיניים בישראל על היוזמה של צרפת לכנס ועידה בינלאומית שתדון גם בהתנעת המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, הביע הערב (שבת) גורם נוסף זלזול של ממש ביוזמה, כשאמר כי "בישראל תוהים האם צרפת תציע ועידה גם עם דאע"ש שמפיץ טרור בצרפת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בישראל אמנם לא דחו את הצעת צרפת לכינוס וועידה בינלאומית, אך בכירים מתחו ביקורת על התנאי והתכתיב לפיו כישלון המשא ומתן יוביל להכרת צרפת במדינת פלסטין. "זו פשוט איוולת, רעיון מטופש", אומר בכיר בירושלים.

הבכירים הסבירו כי אין זה אומר שישראל לא תיענה לרעיון לקיים פגישות או משא ומתן, אך כי ברור שהתנאי הצרפתי מעודד את הפלסטינים לנהל מו"מ בלי ויתורים ובלי גמישות כי הם יודעים שכישלון יוביל לתוצאה רצויה מבחינתם.

בנאום שנשא באדיס אבבה שבאתיופיה הגיב היום יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן על היוזמה הצרפתית לכנס ועידת שלום כדי לחדש את המו"מ עם ישראל. "הסטטוס-קוו שבו יש כיבוש אינו יכול להימשך; לא נסכים לפתרונות זמניים", אמר אבו מאזן.

"הכיבוש לא יכול להמשך". אבו מאזן (רויטרס)

אבו מאזן בירך על היוזמה הצרפתית ועל המאמצים באיחוד האירופי. "גזל המשאבים הטבעיים שלנו והמניעה לעבד את אדמותינו לא יכולים להימשך", אמר. "לא נשוב למשא ומתן לשם המשא ומתן בלבד". עוד הוא הוסיף כי "רק סיום הכיבוש יביא ביטחון ושלום, ואנו כאן כדי להישאר בארצנו".

אתמול הכריז שר החוץ הצרפתי לורן פביוס כי ארצו תכיר בקרוב במדינה פלסטינית - זאת אם לא ייפתר המבוי הסתום בין ישראל לפלסטינים. "כחברה קבועה במועצת הביטחון של האו"ם יש עלינו את החובה לפעול למען פתרון שתי המדינות", אמר פביוס. מדבריו עלה כי צרפת מאסה בקיפאון המדיני ובאי ההידברות בין ראש הממשלה נתניהו לאבו מאזן בנושא.

פביוס הכריז כי בכוונת צרפת לכנס וועידה בינלאומית בה ייפגשו נתניהו ואבו מאזן. הרעיון ליוזמה הצרפתית החדשה, עליה דווח בשבוע שעבר, הגיע לאחר ביקורו של יו"ר האופוזיציה הרצוג בבירה הצרפתית, שם נפגש עם הנשיא הולנד וראש הממשלה ולאס. על מנת להפגיש את נתניהו ואבו מאזן, מבקשים הצרפתים לכנס ועידה אזורית לביטחון. במסגרת הוועידה יתכנסו כל מנהיגי המזרח התיכון ובהם גם ראש הממשלה ויו"ר הרשות.

צרפת לא תהיה המדינה האירופית הראשונה שתצהיר על הכרה בפלסטינים, שוודיה למשל עשתה זאת לפניה. אך למרות זאת המהלך צריך להדליק אור אדום בשלכת נתניהו משום שבניגוד למדינות האחרות, צרפת היא גורם משמעותי מאוד באו"ם בכלל, ובמועצת הביטחון בפרט.