מזכ"ל האו"ם על המנהרות של חמאס: "גורמות לנזק חמור"

אחרי שהשבוע ספג באן קי מון ביקורת קשה מישראל על אמירתו שלפיה הפיגועים הם "תגובה טבעית לכיבוש" - הוא מפרסם הודעה בעקבות הצהרת חמאס שטוען כי בניית המנהרות אל שטח ישראל נמשכת. "זה פוגע במאמצים ההומניטריים של הקהילה הבינלאומית"

באן: "המנהרות גורמות לנזק חמור" (חיים צח, לע"מ)

מזכ"ל האו"ם בן קי מון הביע היום (שבת) דאגה מהצהרותיו של מספר 2 בחמאס, איסמעיל הנייה, שרמז אתמול כי ארגונו ממשיך בבניית המנהרות אל תוך שטח ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בנאום שנשא הניה בלוויית אנשי חמאס שנהרגו במהלך חפירת מנהרה, הוא המשיך לאיים על ישראל ואמר כי הפסקת האש הרגעית משמשת את ארגונו לשדרוג יכולותיו. "אנחנו ממשיכים בשדרוג ושיקום כוחותינו", אמר הנייה. "נמשיך לחפור מנהרות מתחת לאדמה, זו הדרך לשחרור ירושלים".

באן, מצידו, אמר היום כי "ההצהרות והפעולות הללו גורמות נזק חמור לתושבי רצועת עזה ופוגעות במאמצים ההומניטריים של הקהילה הבינלאומית", והוסיף כי הוא "מגנה טרור בכל צורה שהיא; אחרי שלוש מלחמות קשות - מגיעה לתושבי רצועת עזה ודרום ישראל הזדמנות לחיות בשלום".

השבוע עורר באן קי-מון סערה כשאמר כי הפיגועים נגד ישראל הם "תגובה אנושית" לתסכול שחשים הפלסטינים. ראש הממשלה בנימין נתניהו מיהר לתקוף ולגנות את דבריו, אך באן המשיך בביקורת הפומבית על ישראל והזהיר: "הפלסטינים מאבדים תקווה".

המזכ"ל הדרום-קוריאני הבהיר כי הוא אינו נסוג בו מדבריו נגד הכיבוש: במהלך דיון בוועדת האו"ם בנוגע לזכויות הפלסטינים אמר באן כי "לאחר קרוב ל-50 שנים של כיבוש, ואחרי המתנה למימוש הסכם אוסלו, התקווה הולכת ונעלמת". דיפלומטים באו"ם טענו כי באן "מגביר את הלחץ על נתניהו" במאמץ לחדש את שיחות השלום, לפני שיסיים את תפקידו כמזכ"ל בסוף שנת 2016.

"הציבור הצעיר במיוחד מאבד תקווה, הם זועמים על המדיניות של הכיבוש. הפלסטינים שומעים הצהרות כבר 50 שנה, אבל החיים שלהם לא השתנו", הוסיף המזכ"ל. "שום דבר לא מצדיק את הטרור, אבל הצעדים הביטחוניים לא ירסנו את הפיגועים. משא ומתן הוא המסלול היחיד לפתרון קבע, סוף הכיבוש שהחל ב-1967 והקמת מדינה פלסטינית". הוא סיכם את דבריו בהצהרה: "אתם יכולים לסמוך עליי שאמשיך לדבר ולפעול בכל כוחי להשגת השלום".

ראש הממשלה בנימין נתניהו טען השבוע כי דבריו של באן נותנים רוח גבית לטרור. "אין הצדקה לטרור", אמר נתניהו. "הרוצחים הפלסטינים לא רוצים לבנות מדינה - הם רוצים להשמיד מדינה והם אומרים זאת בריש גלי. הם רוצים לרצוח יהודים באשר הם והם אומרים זאת בריש גלי".