"התנאי הצרפתי למו"מ – רעיון מטופש"

בישראל תוקפים את האולטימטום הצרפתי, לפיו אם ייכשלו השיחות שיזמו, יכירו במדינה פלסטינית. מוקדם יותר בירך יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן על היוזמה לכנס ועידת שלום כדי להתניע את המשא ומתן. בדברים שנשא באדיס אבבה אמר: "המצב הקיים לא יכול להימשך"

בישראל אמנם לא דוחים את הצעת צרפת לכינוס וועידה בינלאומית, אך הערב (שבת) מתחו בכירים ביקורת על התנאי והתכתיב לפיו כישלון המשא ומתן יוביל להכרת צרפת במדינת פלסטין. "זו פשוט איוולת, רעיון מטופש", אומר בכיר בירושלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכירים בישראל מסבירים כי אין זה אומר שישראל לא תיענה לרעיון לקיים פגישות או משא ומתן, אך כי ברור שהתנאי הצרפתי מעודד את הפלסטינים לנהל מו"מ בלי ויתורים ובלי גמישות כי הם יודעים שכישלון יוביל לתוצאה רצויה מבחינתם.

בנאום שנשא באדיס אבבה שבאתיופיה הגיב היום (שבת) יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן על היוזמה הצרפתית לכנס ועידת שלום כדי לחדש את המו"מ עם ישראל. "הסטטוס-קוו שבו יש כיבוש אינו יכול להימשך; לא נסכים לפתרונות זמניים", אמר אבו מאזן.

אבו מאזן בירך על היוזמה הצרפתית ועל המאמצים באיחוד האירופי. "גזל המשאבים הטבעיים שלנו והמניעה לעבד את אדמותינו לא יכולים להימשך", אמר. "לא נשוב למשא ומתן לשם המשא ומתן בלבד". עוד הוא הוסיף כי "רק סיום הכיבוש יביא ביטחון ושלום, ואנו כאן כדי להישאר בארצנו".

שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס (רויטרס)

אתמול הכריז שר החוץ הצרפתי לורן פביוס כי ארצו תכיר בקרוב במדינה פלסטינית - זאת אם לא ייפתר המבוי הסתום בין ישראל לפלסטינים. "כחברה קבועה במועצת הביטחון של האו"ם יש עלינו את החובה לפעול למען פתרון שתי המדינות", אמר פביוס. מדבריו עלה כי צרפת מאסה בקיפאון המדיני ובאי ההידברות בין ראש הממשלה נתניהו לאבו מאזן בנושא.

פביוס הכריז כי בכוונת צרפת לכנס וועידה בינלאומית בה ייפגשו נתניהו ואבו מאזן. הרעיון ליוזמה הצרפתית החדשה, עליה דווח בשבוע שעבר, הגיע לאחר ביקורו של יו"ר האופוזיציה הרצוג בבירה הצרפתית, שם נפגש עם הנשיא הולנד וראש הממשלה ולאס. על מנת להפגיש את נתניהו ואבו מאזן, מבקשים הצרפתים לכנס ועידה אזורית לביטחון. במסגרת הוועידה יתכנסו כל מנהיגי המזרח התיכון ובהם גם ראש הממשלה ויו"ר הרשות.

צרפת לא תהיה המדינה האירופאית הראשונה שתצהיר על הכרה בפלסטינים, שוודיה למשל עשתה זאת לפניה. אך למרות זאת המהלך צריך להדליק אור אדום בלשכת נתניהו משום שבניגוד למדינות האחרות, צרפת היא גורם משמעותי מאוד באו"ם בכלל, ובמועצת הביטחון בפרט.