צרפת משגרת אולטימטום: נכיר במדינה פלסטינית. בישראל מוחים: כך לא מנהלים מו"מ

שר החוץ הצרפתי לורן פביוס משגר איום לעבר ישראל בעקבות הקיפאון בתהליך המדיני, על רקע הניסיון לכנס ועידה בינלאומית בנושא. גורם מדיני בישראל: "תמריץ לפלסטינים להגיע למבוי סתום"

צרפת לנתניהו: מו"מ או שנכיר בפלסטינים

האם מסתמן קרב בין ישראל וצרפת על רקע התהליך המדיני? שר החוץ הצרפתי לורן פביוס הודיע היום (שישי) כי ארצו תכיר בקרוב במדינה פלסטינית וזאת אם לא ייפתר המבוי הסתום בין ישראל לפלסטינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"כחברה קבועה במועצת הביטחון של האו"ם יש עלינו את החובה לפעול למען פתרון שתי המדינות", אמר פביוס. מדבריו עולה כי צרפת מאסה בקיפאון המדיני ובאי ההידברות בין נתניהו לאבו מאזן בנושא.

פביוס הכריז כי בכוונת צרפת לכנס וועידה בינלאומית בה ייפגשו נתניהו ואבו מאזן. הרעיון ליוזמה הצרפתית החדשה, עליה דווח בשבוע שעבר, הגיע לאחר ביקורו של יו"ר האופוזיציה הרצוג בבירה הצרפתית, שם נפגש עם הנשיא הולנד וראש הממשלה ולאס. על מנת להפגיש את נתניהו ואבו מאזן, מבקשים הצרפתים לכנס ועידה אזורית לביטחון. במסגרת הוועידה יתכנסו כל מנהיגי המזרח התיכון ובהם גם ראש הממשלה ויו"ר הרשות.

היוזמה נחשבת משמעותית בעיקר עבור הצרפתים, אך יש לזכור שכל ההצעות הדומות האחרנות נדחו, ואולי בשל כך הגיע האולטימטום משר החוץ פביוס. בתוך כך בישראל מתחו ביקורת על הדברים וטענו כי הם דווקא מכשילים את המגעים בין הצדדים. גורם מדיני הסביר כי כש"שר החוץ של צרפת אומר מראש שאם יוזמתו תגיע למבוי סתום- צרפת תכיר במדינה פלסטינית, אמירה זו מהווה תמריץ לפלסטינים - להגיע למבוי סתום. כך לא ניתן לנהל מו״מ ולא להשיג שלום".

ההזדמנות האחרונה היא הוועידה. פאביוס (רויטרס)

בינתיים, בארצות הברית נוקטים עמדה זהירה ולא הביעו תמיכה ממשית בדבריו של שר החוץ פביוס. "עמדתה המועדפת של ארצות הברית היא שהצדדים יגיעו להסכם במשא ומתן ישיר ביניהם", אמר בכיר בממשל האמריקני. "אנחנו לא הולכים להעלות השערות בנוגע לעתידה של הוועידה", הוסיף ואף הדגיש כי ארצו תמשיך לחתור למען פתרון שתי המדינות.

צרפת לא תהיה המדינה האירופאית הראשונה שתצהיר על הכרה בפלסטינים, שוודיה למשל עשתה זאת לפניה. אך למרות זאת המהלך צריך להדליק אור אדום בשלכת נתניהו משום שבניגוד למדינות האחרות, צרפת היא גורם משמעותי מאוד באו"ם בכלל, ובמועצת הביטחון בפרט.