אחרי אירופה: ארה"ב תסמן מוצרים מהתנחלויות

זמן קצר בלבד לאחר שאימץ האיחוד האירופי את ההנחייה לסימון מוצרים שמקורם בהתנחלויות, מודיע גם המכס האמריקני על צעד דומה. על פי ההודעה, לא מדובר בהנחיה חדשה אלא בריענון בלבד של הנחיה בת 20 שנה שלא נאכפה, על פיה לא יסמונו המוצרים שמקורם בגדה או בעזה בסימון "מיוצר בישראל"

לא רק אירופה

רשות המכס והגנת הגבולות בארה"ב הודיע כי מוצרי התנחלויות יסומנו מעתה לא רק באירופה, אלא גם בארה"ב. על פי ההודעה לא מדובר בהנחייה חדשה, אלא בריענון של הנחיה שנחקקה כבר לפני עשרים שנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פיה ההנחייה משנת 1995, מוצרים שמקורם בגדה המערבית או בעזה יסומנו באופן שונה מאשר מוצרים שיוצרו בתחומי מדינה ישראל, כך פורסם לראשונה אמש (חמישי) בערוץ 1. ברשות ביקשו להבהיר כי אין הבדל בסימון בין מוצרים שיוצרו בהתנחלויות, או כאלה שיוצרו על ידי פלסטינים. יש לציין כי מאז שנחקקה ההוראה, היא כמעט שלא נאכפה.

ההנחייה מבהירה כי על המכס האמריקני להימנע מלסווג סחורות שיוצרו בגדה המערבית או בעזה תחת הכותרת "מיוצר בישראל" וכי יש לציין את העובדה כי יוצרו בגדה המערבית או ברצועת עזה.

לאחרונה פרסם המכס האמריקני ריענון להנחיה והבהיר שהפרתה עלולה לגרור קנסות. גורמים אמריקנים מבהירים שלא מדובר בהנחיה שהגיעה מהבית הלבן, עם זאת, ההנחיה הזאת מגיעה זמן קצר אחרי שבאיחוד האירופי אימצו הנחיות לסימון מוצרים מההתנחלויות.

״לצערנו התבשרנו כי אובמה חבר לשורת החלטות אנטי ישראליות בעולם לסמן תוצרת ישראלית מיהודה ושומרון", אמר עו״ד נתי רום, מייסד ארגון לב העולם. "נראה כי הלחץ של ה-BDS הצליח להשפיע על מנהיג העולם החופשי. לא יעלה על הדעת שדווקא ידידתנו הגדולה פועלת בדיוק ההפך מצורה שבה ידידים צריכים להתנהג אחד לשני".

"אנו קוראים לידידנו בארה"ב להיות שותפים יחד איתנו למאבק ובשעה שקולם של המחרימים ושונאי ישראל גובר דווקא בעת הזו להצטרף אלינו ללב העולם ולתמוך בחלוצים בישובי יהודה ושומרון ולסייע לעסקים הקטנים", הוסיף עו"ד רום.

"אף שמדובר ב"רענון" בלבד, ברור מדוע 'נזכרו' במכס האמריקאי לנער את החוק האומלל מהבוידעם", הגיב יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון. "צר לנו שגורמים בארה"ב מצטרפים למסע האנטישמי כנגד מדינת ישראל ואנחנו סומכים את ידינו על משרד החוץ וסגנית שר החוץ הישראלים שיידעו להגיב בנחישות ובתקיפות על הנסיון הבלתי מקובל הזה לסמן עסקים ישראלים. אנחנו סמוכים ובטוחים שגם הפעם לא תהיה לכך השפעה על העסקים ביו"ש. נמשיך לייצר ולחיות", הוסיף.

ממשרד החוץ נמסר בתגובה: "מדובר בתזכורת של הוראת מכס ישנה, בת 21 שנה, בעלת אופי טכני. אנו מקיימים הידברות עם הממשל בנושא ונלמד את ההוראה במשרד החוץ. אין בתזכורת זו כל חדש".