מזכ"ל האו"ם: "לא חוזר בי מדבריי על הכיבוש"

מזכ"ל האו"ם באן קי מון אמר השבוע כי גל הפיגועים הוא "תגובה טבעית לתסכול הפלסטיני" - ועורר סערה. למרות העימות הפומבי עם נתניהו, באן הדגיש כי הוא עומד מאחורי אמירותיו והוסיף: "אין הצדקה לטרור, הפתרון היחיד הוא מדיני"

באן קי מון (רויטרס)

מזכ"ל האו"ם לא נסוג בו מהמתקפה: השבוע עורר באן קי-מון סערה, כאשר אמר כי הפיגועים נגד ישראל הם "תגובה אנושית" לתסכול שחשים הפלסטינים. ראש הממשלה בנימין נתניהו מיהר לתקוף ולגנות את דבריו, אך אמש (רביעי) המשיך באן בביקורת הפומבית על ישראל והזהיר: "הפלסטינים מאבדים תקווה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המזכ"ל הדרום-קוריאני הבהיר כי הוא אינו נסוג בו מדבריו נגד הכיבוש: במהלך דיון בוועדת האו"ם בנוגע לזכויות הפלסטינים אמר באן כי "לאחר קרוב ל-50 שנים של כיבוש, ואחרי המתנה למימוש הסכם אוסלו, התקווה הולכת ונעלמת". דיפלומטים באו"ם טענו כי באן "מגביר את הלחץ על נתניהו" במאמץ לחדש את שיחות השלום, לפני שיסיים את תפקידו כמזכ"ל בסוף שנת 2016.

"הציבור הצעיר במיוחד מאבד תקווה, הם זועמים על המדיניות של הכיבוש. הפלסטינים שומעים הצהרות כבר 50 שנה, אבל החיים שלהם לא השתנו", הוסיף המזכ"ל. "שום דבר לא מצדיק את הטרור, אבל הצעדים הביטחוניים לא ירסנו את הפיגועים. משא ומתן הוא המסלול היחיד לפתרון קבע, סוף הכיבוש שהחל ב-1967 והקמת מדינה פלסטינית". הוא סיכם את דבריו בהצהרה: "אתם יכולים לסמוך עליי שאמשיך לדבר ולפעול בכל כוחי להשגת השלום".

ראש הממשלה בנימין נתניהו טען השבוע כי דבריו של באן נותנים רוח גבית לטרור. "אין הצדקה לטרור", אמר נתניהו. "הרוצחים הפלסטינים לא רוצים לבנות מדינה - הם רוצים להשמיד מדינה והם אומרים זאת בריש גלי. הם רוצים לרצוח יהודים באשר הם והם אומרים זאת בריש גלי".

"הם לא רוצחים למען השלום והם לא רוצחים למען זכויות אדם", הוסיף ראש הממשלה. "האו"ם מזמן איבד את הניטרליות שלו ואת הכוח המוסרי שלו והדברים הללו של המזכ"ל לא משפרים את מצבו".