יוזמה צרפתית מנסה להפגיש את נתניהו ואבו מאזן במהלך ועידה בפריז

יו"ר האופוזיציה הרצוג נפגש בשבוע האחרון עם הנשיא הצרפתי הולנד וראש הממשלה ואלס. במהלך הפגישה עלתה נכונתו של הצד הישראלי להיפגש עם אבו מאזן. על מנת לקיים מפגש זה, הצרפתים מתכננים לקיים ועידה אזורית לביטחון המזרח התיכון במעמד מנהיגי האזור. צריך רק לזכור שכל ההצעות הדומות האחרונות נכשלו

נתניהו ואבו מאזן ייפגשו בפריז? (רויטרס)

יוזמה צרפתית חדשה מנסה להפגיש בין ראש הממשלה נתניהו לבין ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, במסגרת ועדה אזורית שתתקיים בפריז. הרעיון ליוזמה הגיע לאחר ביקורו של יו"ר האופוזיציה הרצוג בבירה הצרפתית, שם נפגש עם הנשיא הולנד וראש הממשלה ולאס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש הממשלה נתניהו ויו"ר הרשות אבו מאזן, הצהירו שניהם שהם רוצים להיפגש, ולמרות שהם גרים מרחק של 20 דקות נסיעה אחד מהשני זה לא צלח. כעת מתברר שאולי יוזמה צרפתית חדשה תצליח להפגיש בין הצדדים.

על מנת להפגיש את נתניהו ואבו מאזן, מבקשים הצרפתים לכנס ועידה אזורית לביטחון. במסגרת הוועידה יתכנסו כל מנהיגי המזרח התיכון ובהם גם ראש הממשלה ויו"ר הרשות. הרעיון לכינוס הגיע מגורמים בישראל שנפגשו עם עמיתיהם הצרפתים ובהם גם יו"ר האופוזיציה הרצוג. זו יוזמה משמעותית בעיקר עבור הצרפתים, אך יש לזכור שכל ההצעות הדומות האחרנות נדחו.

היוזמה: בתיווך של הרצוג

בשבוע שעבר נפגש הרצוג עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד ועם ראש הממשלה מנואל ולאס. הרעיון לפגישה מתיישב עם היוזמה שפרסם יו"ר האופוזציה לגבי היפרדות מהפלסטינים, ובאותה עת גם עם ההבנה הצרפתית שארה"ב תתנגד להצעה של פריז במועצת הביטחון של האו"ם שתפגע בהתנחלויות.

גם לנשיא צרפת הולנד יש אינטרס מובהק להיות הציר של הוועידה. הולנד שניסה לצייר עצמו ב"מר ביטחון" מתמודד עם מצב חירום מתמשך בצרפת, ועליו לחזור ולהיות שחקן אזורי מרכזי. ריכוז הוועדה יכול להועיל לו מאוד.