נתניהו: "הצטרפו לדאע"ש יותר שוודים מישראלים"

בוועידה הכלכלית בדאבוס אמר ראש הממשלה כי "אחרי העסקה יש כמה דברים שצריך לעשות". ביחס לסכסוך בין ישראל לפלסטינים אמר: "אנו לא נסוגים מהדיון, זה הממשל הפלסטיני שנמנע משיח אתנו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (חמישי) על הסכם הגרעין בין אירן למעצמות כי "אני מקווה שאני לא צודק, שאירן תשתנה, אבל אנו נראה בקרוב". את הדברים אמר במהלך שיחה עם פאריד זכריה מה-CNN בוועידה הכלכלית בדאבוס. עוד התייחס נתניהו לאיום של דאע"ש, וכרך בינו לבין הצביעות האירופית: "יש בוודאי יותר שוודים בדאע"ש מאשר ערבים-ישראלים, וזה דבר טוב - אבל זו דאגה שיש לכולנו. הדאע"שיזציה של העולם האסלאמי היא סכנה גדולה, לעולם המוסלמי ולכל השאר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לצפייה בשיחה המלאה באתר הוועידה

נתניהו הדגיש כי התנגדותו להסכם הגרעין נובעת מדאגתו להתפתחויות בזמן הארוך ולא בשנים הקרובות בלבד. "הדאגות שלי ולכל האזור יש הן שאירן תוכל לחדש את התכנית הצבאית שלה", אמר. לא עושים את הקשר בין ההתנהגות של אירן באזור לשאיפות שלה. זה מוקד חילוקי הדעות שלנו. אני מקווה שאני לא צודק, שאירן תשתנה".

בתקופה שאחרי חתימת ההסכם ויישומו, הסביר נתניהו בשיחה, יש כמה דברים שצריך לעשות לשיטתו. "צריך לעמוד בהתחייבויות עליהם הסכימו, צריך להתנגד לתוקפנות האירנית באזור, ולפרק את רשת הטרור שאירן וחיזבאללה מקימות בכל העולם". נתניהו הדגיש כי "ישראל לא רוצה להרוס אף אחד, אך המנהיגים האירנים ממשיכים לדבר על השמדת עם ישראל תוך כדי הכחשת השואה. כשיש מדינה שמחויבת להשמדתנו אנחנו מודאגים".

דאגה נוספת במזרח התיכון עליה דיבר ראש הממשלה היא ארגון המדינה האסלאמית. "יש הבדלים בין דאע"ש ואירן - דאעש רוצה הישגים כאן ועכשיו, ואילו אירן אומרת שהגאולה תגיע מאוחר ויש להתקדם צעד אחר צעד", הסביר. "אבל שני הגורמים רוצים להשתלט על המזרח התיכון. אני חושב שאפשר להתגבר על דאע"ש - להפסיק את ההכנסות מהנפט, לשחרר את השטחים שבהם הם שולטים".

בדבריו התייחס נתניהו גם לסכסוך הישראלי-פלסטיני. "אנו רוצים מו"מ, הכרה במדינת ישראל, צריך דיון", אמר אך הוסיף כי "אנו לא נסוגים מהדיון, זה הממשל הפלסטיני שנמנע משיח אתנו. ניתן לדון על ההתנחלויות - בואו נדבר על זה. אבו מאזן רוצה ללכת מסביב למו"מ, אך כך לא נפתור את הסכסוך". ראש הממשלה הגיב גם לביקורת שהופנתה כלפי ישראל מצד מחלקתץ המדינה האמריקנית ומזכ"ל האו"ם באן קי מון בשל כוונת ישראל לספח קרקעות באזור יריחו. "אנחנו לא רוצים לשלוט באף אחד אבל גם לא רוצים שישתמשו בשטחים האלה כדי לאיים על ישראל", אמר.

"המנהיגים ממשיך לדבר על השמדת ישראל" (רויטרס)

בהקשר הזה, אמר נתניהו כי "ככל שאני מעמיק בזה, השקעה ביחסים שלנו עם העולם הערבי עשויה להביא בסופו של דבר לסיום הסכסוך. ערב הסעודית, למשל, רואה בישראל בת ברית יותר מאויבת בגלל אירן ודאע"ש. לכן כשהם (סעודיה) מסתכלים סביב, ישראל והמדינות הסוניות הן לא האויבות".

מוקדם יותר היום נפגש נתניהו עם סגן נשיא ארה"ב, עמו דן על סוגיות ביטחוניות ואסטרטגיות במזרח התיכון. במסגרת הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס השתתף נתניהו במפגש ייחודי עם מנכ"לים ובכירים בתעשיית הסייבר העולמית בנושא קידום הגנת הסייבר.

במפגש נידונו איומי הסייבר והשלכותיהם על ההתפתחות וההטמעה של טכנולוגיות חדשניות. עוד דובר על הסיכונים הכלכליים, החברתיים והאסטרטגיים הכרוכים באיומים הללו, ושיתופי הפעולה הייחודים שנדרשים בין ממשלות למגזר הפרטי כדי להיערך לאיומים באופן שיבטיח את מינוף מהפכת הסייבר לטובת רווחה וצמיחה כלכלית בעולם.

נתניהו וביידן בדאבוס, היום


ראש הממשלה נתניהו הדגיש כי ההתפתחות המהירה של הסייבר יוצרת הזדמנויות חסרות תקדים עבור החברה האנושית והכלכלה העולמית, ולמעשה הסייבר שינה באופן מהותי אלמנטים בסיסיים בחיינו, הן כאנשים פרטיים והן כאומות.

ראש הממשלה ציין כי ישראל מבצעת שיפורים בשיטות ותקני עבודה כדי לצמצם את פגיעותם של ארגונים לאיומי סייבר ופירט אודות הקמת רשות לאומית להגנת הסייבר הפועלת באופן שוטף יחד עם הסקטור הפרטי, בעודה ממנפת את היכולות והידע של מערכת הביטחון.