ארה"ב: "סימון מוצרים - לא חרם"

מחלקת המדינה האמריקנית הביעה תמיכה בהחלטות האירופיות לסימון מוצרים ולהוצאת יהודה ושומרון מההסכמים עם ישראל. "אנחנו מתנגדים לחרם, אבל ההתנחלויות לא לגיטימיות ועמדתנו בנושא זה לא השתנתה", הסביר הדובר

אחרי אירופה, גם ארצות הברית תומכת בהפרדה החוקית בין ישראל להתנחלויות: אתמול (שני) אישר האיחוד האירופי כי ההסכמים עם ישראל לא יחולו על יהודה ושומרון. הערב הביעה מחלקת המדינה תמיכה והבהירה כי בעיניה לא מדובר בחרם על ישראל - לו היא מתנגדת - אלא בהתנגדות לגיטימית להתנחלויות הלא-חוקיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דובר מחלקת המדינה ג'ון קירבי השיב לשאלות הכתב מאט לי, שניסה לברר את עמדת הממשלה לגבי ההחלטות האירופיות האחרונות - סימון מוצרי ההתנחלויות והשינוי בהסכמים עם ישראל. "האירופים הבהירו שלא מדובר בחרם בשום צורה והאיחוד הדגיש כי הוא מתנגד לחרם על ישראל. אנו לא רואים בסימון המוצרים מההתנחלויות כחרם על ישראל, ולא מאמינים שהסימון של מקור המוצר שווה ערך לחרם", אמר קירבי.

ארכיון (רויטרס)

"עמדתנו ארוכת השנים לגבי ההתנחלויות ברורה – אנו רואים בפעילות זו כלא לגיטימית ומזיקה למטרת השלום. אנחנו מודאגים מאוד מהמדיניות הנוכחית של ישראל לגבי ההתנחלויות: הבנייה, התכנון והאישורים החוקיים בדיעבד ליישובים", הסביר הדובר.

הממשל האמריקני מעולם לא הגן על ההתנחלויות הישראליות או הגן עליהן: מנהיגים משתי המפלגות הכירו בעבר כי הפעילות מעבר לקווי 1967 והמאמצים לשנות את העובדות בשטח חותרים תחת פתרון שתי המדינות. לא השתנינו", הוסיף. הוא הדגיש כי הממשל אינו מתנגד להחלטה האירופית והדגיש: "עמדתנו בנוגע לחרם לא השתנתה"