אחרי העימות: נתניהו ושפירו נפגשו

ראש הממשלה ושגריר ארה"ב בישראל נפגשו כדי ליישר את ההדורים, לאחר שאתמול זעם נתניהו בשל ביקורת שהשמיע שפירו על מדיניות הממשלה. גורמים מדיניים אמרו כי הפגישה התנהלה באווירה "חיובית וחברית"

נתניהו ושפירו, ארכיון (מתי שטרן / פלאש 90)

"אין מתיחות": כיממה לאחר העימות הפומבי בין השניים, נפגשו היום (שלישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו ושגריר ארה"ב בישראל דן שפירו. אתמול עורר שפירו סערה כאשר אמר שבוושינגטון "מודאגים מפעולות ישראל בהתנחלויות" ומחה על אוזלת היד מצד הרשויות הישראליות כלפי טרור יהודי - ונתניהו אמר כי הדברים "אינם מקובלים ואינם נכונים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לאחר הפגישה נמסר כי השניים ניהלו פגישה חיובית וחברית כדי ליישר את ההדורים אחרי התקרית. שפירו, שליווה משלחת של חברי קונגרס ללשכת ראש הממשלה, הוזמן לשיחה בארבע עיניים שארכה כחצי שעה לפני המפגש. גורמים בלשכת נתניהו אישרו כי אחרי הפגישה השניים נכנסו לאירוע יחד כדי לאותת שאין מתיחות והתקרית מאחוריהם.

בדברים שנשא שפירו במכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) הוא אמר ש"יש יותר מדי התקפות על פלסטינים ואוזלת יד מצד הרשויות הישראליות". הוא הוסיף כי המשבר ביחסים בין ישראל לפלסטינים מטריד מאוד את האמריקנים: "עם סוף שנת 2015 ותחילת 2016, ארצות הברית עדיין מודאגת עמוקות מנושא מסויים: המתיחות הגואה בין ישראל ופלסטינים יחד עם הקיפאון המדיני", טען. לדבריו, אכיפת החוק בשטחים מעלה חשד ש"יש חוק אחד לישראלים ואחר לפלסטינים" למרות הגשת כתבי האישום בפרשת דומא.

שפירו שאל: "האם זוהי האסטרטגיה הפוליטית של ישראל? ואם לא, אז מהי האסטרטגיה שלה? איך ישראל מסייעת לנו במאמץ להגיע להסדר מדיני? אנו מבינים שאין תשובות פשוטות לשאלות הללו, אך צריך לעשות מאמץ". השגריר הוסיף כי ישראל, ארצות הברית והפלסטינים "חייבים למצוא דרכים כדי לשמר את רעיון שתי המדינות לשני עמים לעתיד. זהו הנתיב היחיד להמשך". 

שפירו על פרשת דומא: "לא מספיק" (פלאש 90)

נתניהו: "הדברים לא מקובלים"

זמן קצר לאחר ששפירו אמר את הדברים מיהר ראש הממשלה להגיב בחריפות ואף מתח ביקורת על עצם אמירתם. "דברי השגריר, ביום שבו קוברים אם לשישה שנרצחה, וביום שבו נדקרת אישה הרה - אינם מקובלים ואינם נכונים", אמר נתניהו.

"ישראל אוכפת את החוק כלפי ישראלים וכלפי פלסטינים" הוסיף ראש הממשלה. באשר ליחסים המדיניים עם הרשות הפלסטינית הבהיר נתניהו כי "מי שאחראית לקיפאון המדיני היא הרשות הפלסטינית, שממשיכה להסית ומסרבת למשא ומתן".