ישראל מנסה לרכך החלטה באיחוד נגד ההתנחלויות

אחרי הסרת הסנקציות מעל אירן, נתניהו כבר מוצא עצמו בקרב חדש. רה"מ ערך סבב שיחות נמרץ עם שרי החוץ של האיחוד האירופי בניסיון למנוע החלטה שתדגיש את ההבדל בין ישראל בגבולות 67 לבין ההתנחלויות. להחלטה אין משמעות מעשית מיידית, אך קיים חשש שהיא תביא לצעדיים מעשיים

נתניהו בקרב בלימה מול שרי החוץ של האיחוד

נתניהו יוצא לקרב בלימה: אחרי שמעצמות המערב אישרו את הסרת הסנקציות מעל אירן, ראש הממשלה נתניהו יוצא למאבק הסברתי נוסף. המטרה: למנוע החלטה של האיחוד האירופי שתדגיש את ההבדל בין ישראל בקווי 67, לבין ההתנחלויות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מחר (שני) צפויים שרי החוץ של האיחוד לפרסם טיוטת החלטה המדגישה את ההבדל בין ישראל שבתחומי הקו הירוק לבין זאת שמחוץ להם. על מנת להיאבק בהחלטה ערך ראש הממשלה סבב שיחות עם שרי החוץ של האיחוד ובכירים אירופים נוספים.

החשש: החרפת הקו נגד ההתנחלויות

בטיוטה שצפויה לפרסם מועצת שרי החוץ של האיחוד נכתבה ביקורת חריפה על מפעל ההתנחלויות, על אלימות המתנחלים ועל פגיעה בחברה האזרחית כתוצאה מ"חוק העמותות" שיזמה שרת המשפטים איילת שקד. להחלטה זו אמנם אין השלכות מעשיות מידיות, אך ייתכן והיא תוליד החלטות קשות נוספות.

בזיכרונם של ראש המשלה ואנשיו עדיין נמצאת החלטת מועצת שרי החוץ משנת 2012 שגם לה תחילה לא הייתה משמעות, אך לבסוף היא הובילה לחוק סימון המוצרים.

לכן חוששים בקרבתו של נתניהו מכך שכל החלטה קיצונית יותר, עלולה לעודד את הגופים הכפופים לאיחוד לקבל החלטות מעשיות ברוח זו - מה שרואים בישראל כשינוי חמור.