הסרת הסנקציות מעל אירן: בעולם מברכים, בישראל מזהירים

המערכת הפוליטית בישראל לא נשארה אדישה להחלטת המעצמות להסיר את הסנקציות מעל אירן. "אירן לא זנחה את תכנית הגרעין", הדגיש ראש הממשלה נתניהו. ח"כ לפיד הוסיף כי המהלך מחזק את ארגוני הטרור כחיזבאללה וחמאס. באופוזיציה מנגד בירכו על ההחלטה ומסרו לנתניהו: "האיום חלף, הגיע הזמן לטפל בנכים, בחינוך וברווחה"

נתניהו: אירן עדיין מסוכנת

הסרת הסנקציות על טהרן- שלב התגובות: בעוד בעולם בחרו לברך על הסרת הסנקציות מעל אירן לאחר שעמדו בתנאים של הסכם הגרעין עם המעצמות, בחרו נבחרי הציבור בישראל לגנות את המהלך ולהזהיר: אירן עדיין מהווה סכנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מיד לאחר ההכרזה של סוכנות סבא"א על כך שאירן עמדה בהתחייבויותיה למעצמות, ראש הממשלה נתניהו הבהיר כי "אירן לא זנחה את שאיפתה להשיג נשק גרעיני, ועל המעצמות וסבא"א לעקוב מקרוב אחר הפעילות במתקני הגרעין שלה".

גם יו"ר מפלגת "יש עתיד" יאיר לפיד ביקר את הסרת הסנקציות והתריע על הסכנה העתידית. "הסרת הסנקציות מחזקת את חיזבאללה, מחזקת את אסד, ומחזקת את הטרור ברחבי האזור, הנהנה מתמיכה אירנית", כתב לפיד בעמוד הטוויטר שלו.

אירן ממשיכה לחזק את חיזבאללה

את הקו התקיף של הממשלה חידד שגריר ישראל באו״ם דני דנון שהזהיר מפני ההשלכות האפשריות של הסרת הסנקציות על אירן: ״טהרן עדיין שואפת לנשק גרעיני", אמר. "אסור שדו״ח סבא״א יעוור את הקהילה הבינלאומית. הסרת הסנקציות משמנת את גלגלי הטרור וישראל תמשיך לעקוב אחר הנעשה״.

אולם לא כולם במערכת הפוליטית בישראל מיהרו ליישר קו עם הממשלה. חבר הכנסת אילן גילאון מסיעת מרצ בחר להגיב לפוסט שפרסם נתניהו לפני כשנה בו נכתב כי האתגר הגדול ביותר של ישראל הוא התחמשות אירן בנשק גרעיני ולא יוקר המחייה.

"אז עכשיו כבר אפשר לחזור לדבר על קצבאות הנכים, משבר הדיור, שכר המינימום וממדי העוני?", כתב גילאון בעמוד הפייסבוק שלו והוסיף: "עד היום דחית את הכל בטענה שעוד רגע נתפוצץ פה כולנו, והנה, בלי שנורה אף פגז נראה שהסיפור הזה די נפתר. ועכשיו מה ימלא את החלל?"

באופוזיציה שואלים את נתניהו: מה עכשיו?

"מוזר שבזמן האחרון לא שמענו את ראש הממשלה או שר החוץ או לכל הפחות את שר התקשורת מתבטאים על אירן", כתבה חברת הכנסת קסניה סבטלובה מהמחנה הציוני בעמוד הפייסבוק שלה. "האם זה לא הזמן להודיע על כך מדיניות החוץ של ביבי-קינג נכשלה כישלון חרוץ והיום הזה בו הסנקציות הוסרו מאירן הוא הוכחה חותכת לכישלון שהדיפלומטיה הישראלית לא ידעה כמותו שנים רבות".

חבר ועדת החוץ והביטחון, חבר הכנסת עמר בר-לב (המחנה הציוני), צייץ בחשבון הטוויטר שלו על משמעות העסקה: "שלא נתבלבל, אם אירן השמידה את ה-7 טון אורניום ונשארו לה רק 300 ק"ג ואם פרקה את ה- 19,000 צנטריפוגות ונשארו לה 6,000, האיום על ישראל פחת".

גם בעולם היו כאלה שבחרו למתן את החגיגה הגדולה סביב הסרת הסנקציות ולהזכיר לאירן כי היא עדיין תעמוד תחת זכוכית מגדלת. "אירן עדיין מפרה את החלטות מועצת הביטחון של האו"ם בשל תכנית הטילים הבליסטיים שלה", אמרה המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב, הילרי קלינטון. היא הוסיפה כי בשל כך יש להטיל על אירן הגבלות חדשות בהתאם. "אם אבחר בבחירות לנשיאות בנובמבר הקרוב אנהג כלפי אירן במדיניות של לא לסמוך, אלא לוודא".

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הודיע מיד לאחר הודעת סבא"א כי ארצות הברית הסירה את הסנקציות על אירן. "הערב הזה מזכיר לנו שלדיפלומטיה יש את היכולת להתמודד עם אתגרים מסובכים", אמר. "אירן נקטה בצעדים יוצאי דופן שרבים, כולל אני, כלל לא האמינו שיתממשו".

שר החוץ הצרפתי לורן פביוס שבזמן המשא ומתן עם אירן היה התקיף ביותר נגד התנהלותה של נציגי המשלחת האירנית, אמר מיד לאחר ההכרזה כי "צרפת תשמור את העין קרובה על מנת להבטיח כי העסקה הגרעינית של אירן עם מעצמות דיפלומטיות מכובדת בהחלט". יחד עם זאת ציין פאביוס כי מדובר במהלך בצעד חשוב במאמצים בינלאומיים לשלוט הפצת נשק גרעינית.