למה ירושלים לא גינתה את הפיגוע בטורקיה?

כיממה לאחר הפיגוע באיסטנבול, בישראל מסתפקים בהצהרות כלליות ונמנעים מגינוי או הבעת תמיכה בטורקים - זאת למרות ההתקרבות בין המדינות והמלצות הדרגים המקצועיים. בלשכת נתניהו מבהירים: "מגנים כל טרור"

נתניהו וארדואן, ארכיון (רויטרס)

הציפייה לגינוי ישראלי לא נענתה עד כה: טורקיה עדיין מלקקת את פצעיה לאחר הפיגוע באיסטנבול, בו נהרגו 11 בני אדם - רובם תיירים - ולפי הרשויות בוצע ככל הנראה על ידי תומך דאע"ש. למרות ההתקרבות היחסית בין ישראל לטורקיה, במסדרונות השלטון בירושלים נשמע ביממה האחרונה הטיעון שבגלל שטורקיה לא מגנה את הפיגועים אצלנו, אנחנו לא נגנה את הפיגוע בטורקיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האמירות הללו מושמעות זמן קצר מאוד לאחר שגורמים מדיניים בכירים בישראל טענו כי ראש הממשלה נתניהו מקדם מאוד את תהליך הפיוס בין ירושלים לאנקרה סביב פרשת המרמרה - פיוס שכבר דווח כעובדה מוגמרת, אך עדיין נתקל בקשיים.

ההחלטה לא לגנות את הפיגוע התקבלה בניגוד להמלצת דרגים מקצועיים, שעוסקים בעניין הזה במשך שנים ארוכות. בלשכת ראש הממשלה, עם זאת, אומרים שמחלוקת כזו לא מוכרת להם וישראל מגנה כל פיגוע טרור.

ברקע הדברים, בכיר טורקי הצהיר השבוע כי הפיוס עם ישראל לא סוכם באופן סופי: לדבריו, הדרישה לפיצויים ולהסרת המצור על עזה טרם אושרה על ידי הדרגים בישראל. עם זאת, מתגבשת ההערכה כי אישור ייצוא הגז יקרב בין המדינות.

בטורקיה מאשימים: הפיגוע - תוצרת דאע"ש

ראש ממשלת טורקיה, אהמט דאובוטולו, התייחס אתמול לפיגוע ההתאבדות באיסטנבול בו נהרגו 11 בני אדם והצהיר כי ארגון הטרור דאע"ש עומד מאחורי המעשה. "מי שביצע את המתקפה היה פעיל דאע"ש שהגיע מחוץ למדינה", אמר. על פי דיווחים שונים, מדובר באזרח סוריה.

דאובוטולו הודיע כי שוחח עם קנצלרית גרמניה מרקל והביע את תנחומיו על מותם של תשעת אזרחי המדינה בפיגוע. שני ההרוגים הנוספים הם תיירים דרום קוריאנים שהגיעו לעיר המתויירת ונפגעו בפיצוץ. בסוף דבריו הצהיר ראש הממשלה הטורקי כי ארצו לא תנוח עד שתמצה את הדין עם המפגעים ושולחיהם. "אנחנו נמשיך בקרב נגד המדינה האסלאמית", התחייב דאובוטולו.

זמן קצר לאחר הפיגוע נשיא טורקיה ארדואן האשים "גורמי טרור מסוריה" בביצוע המתקפה. ארדואן לא ציין מפורשות את דאע"ש כאחראי למתקפה, אך במערכת הביטחון במדינה כבר העריכו שהמחבל הגיע משורותיו. "אני מגנה את המתקפות הללו, אנו מעריכים שהמחבל המתאבד היה גבר סורי בן 28", אמר ארדואן.