"ישבתי ליד נתניהו": היכן אינדיק?

סערה בעקבות דבריו של מרטין אינדיק, שטען כי בהלווייתו של ראש הממשלה לשעבר רבין ז"ל,"נתניהו ישב לצדי ואמר לי שרבין גיבור עכשיו רק כי הוא נרצח". אז חזרנו ליום האירוע. היכן אינדיק?

היה או לא היה? הלילה (בין שלישי לרביעי) שודר ריאיון עם מרטין אינדיק, שגריר ארה"ב בישראל לשעבר, שטען כי נתניהו שישב לידו בהלווית רבין אמר לו: "עכשיו הוא גיבור, אבל אם הוא לא היה נרצח, הייתי מביס אותו בבחירות". הדברים עוררו זעם וגררו הכחשה מלשכת ראש הממשלה - וכעת הארכיון מחזק את הכחשתו של נתניהו. התיעוד מהלווייה מוכיח כי במהלך הטקס נתניהו לא ישב ליד אינדיק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עם זאת, לא ניתן לשפוט מהצילומים בוודאות שנתניהו לא שוחח עם אינדיק בשלב כלשהו במהלך הטקס. בשידור מטקס ההלווייה בהר הרצל בירושלים נראה נתניהו יושב ליד משה קצב ומרטין שלאף - כאשר אינדיק אינו מתועד בסביבתו. בסרט מעורר המחלוקת ששודר ברשת PBS האמריקנית הוסיף אינדיק: "נתניהו ישב לידי, בזמן שהייתי שגריר בישראל, בזמן הלוויית רבין. אני זוכר שהוא אמר לי 'אחרי ההפסד רבין היה נכנס להיסטוריה כפוליטיקאי כושל'".

אינדיק הוסיף כי נתניהו שימש כאופוזיציה עקבית להסכמי אוסלו, וגם לאחר הרצח נתניהו תכנן כיצד להשתמש במצב החדש לצור ניצחונו. "אפילו ברגע הטראגי ההוא, בו הייתה תמיכה עצומה לרבין, נתניהו חשב ש'רבין היה על הקרשים'. הוא ניצל את זה ורץ לבחירות ב-1996 נגד הסכם אוסלו, וניצח בחצי אחוז את פרס", הוסיף אינדיק בריאיון לתכנית Frontline.

הקרב על הזיכרון נמשך (מרים אלסטר, פלאש 90)

אינדיק גם האשים במרומז את נתניהו בליבוי ההסתה לפני רצח רבין: "הוא שיחק לטובת המצביעים שלו מהימין - הוא יודע מה מלהיב אותם וממה הם מפחדים. הוא פנה אליהם באופן שחצה את הקו, והוא עשה את זה שוב לפני הבחירות האחרונות בדברים שלו על הערבים".

יובל רבין, בנו של ראש הממשלה המנוח, הגיב בריאיון לגלי צה"ל על הדברים שיוחסו לנתניהו: "מקומו של אבי בהיסטוריה היה מובטח גם אם נתניהו היה מנצח וגם אם הוא היה מפסיד". רבין הוסיף: "אני מתקומם ואני כועס כל פעם מחדש", אמר, "הדברים האלה נאמרים על ידי המון דוברים של הימין ואחרים פעם אחרי פעם. זה מרגיז כי אף אחד לא יודע לנחש תוצאות בחירות".

בנו של רבין הוסיף: "אינדיק אמר ואני מאמין לו, יש חלק גדול בציבור שלא רוצה להאמין לו ומעדיפים לא לשמוע את הדברים ולכן אני רוצה להציב עובדות - פעם אחת הוביל יצחק רבין את מפלגת העבודה אחרי 15 שנים של כישלונות חוזרים ונשנים וניצח בגדול".

בלשכת ראש הממשלה פרסמו הכחשה גורפת לדברים: "הדברים לא היו ולא נבראו". גם בליכוד הגיבו בזעם לדברים: "זהו שקר גס נוסף של מרטין אינדיק, שאינו חדל להכפיש ולהשמיץ את ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו". עם זאת, במחנה הציוני טענו שהדברים שמיוחסים לנתניהו "מוכיחים לאיזה שפל הוא מסוגל להגיע. מאז, יומיים לאחר רצח מתועב של ראש ממשלה, ועד היום, דבר אחד לא השתנה - את נתניהו מעניין רק נתניהו. גם עכשיו, כשהוא אזרח עייף וסחוט שלא מתפקד כראש ממשלה ולא נותן פתרונות לאזרחיו, הוא חושב רק על טובתו האישית ולא על טובת מדינת ישראל".