אינדיק: "נתניהו אמר לי: 'רבין גיבור עכשיו כי הוא נרצח'"

שגריר ארה"ב בישראל לשעבר מרטין אינדיק חשף סודות מהעבר, וטען כי נתניהו אמר לו, "הייתי מנצח את רבין בבחירות והוא היה נכנס להיסטוריה כפוליטיקאי כושל". עוד טען אינדיק כי נתניהו "ליבה את הרוחות" בזמן ההסתה שקדמה לרצח רבין. לשכת נתניהו: "הדברים לא היו ולא נבראו"

נתניהו ורבין, ארכיון

סרט חדש חושף את מימדי הקרע בין נתניהו ואובמה - וגם פרט לא מחמיא מעברו של ראש הממשלה: מרטין אינדיק, השליח האמריקני לשעבר למזרח התיכון לצורך תהליך השלום, חשף בריאיון לרשת PBS האמריקנית מה נתניהו אמר לו לכאורה בהלווית רבין ב-1995. לדברי אינדיק, שהיה שגריר ארה"ב בישראל באותה תקופה, נתניהו ישב לידו ואמר לו: "תסתכל - הוא גיבור עכשיו, אבל אם הוא לא היה נרצח, הייתי מביס אותו בבחירות". בלשכת נתניהו דחו את הטענות וטענו כי הדברים לא נאמרו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עוד אמר נתניהו, לטענתו של אינדיק: "אחרי ההפסד הוא היה נכנס להיסטוריה כפוליטיקאי כושל". אינדיק הוסיף כי נתניהו היה אופוזיציה עקבית להסכמי אוסלו, וגם לאחר הרצח נתניהו תכנן כיצד להשתמש במצב החדש לצור ניצחונו. "אפילו ברגע הטראגי ההוא, בו הייתה תמיכה עצומה לרבין, נתניהו חשב ש'רבין היה על הקרשים'. הוא ניצל את זה ורץ לבחירות ב-1996 נגד הסכם אוסלו, וניצח בחצי אחוז את פרס", הוסיף אינדיק בריאיון לתכנית Frontline.

אינדיק גם האשים במרומז את נתניהו בליבוי ההסתה לפני רצח רבין: "הוא שיחק לטובת המצביעים שלו מהימין - הוא יודע מה מלהיב אותם וממה הם מפחדים. הוא פנה אליהם באופן שחצה את הקו, והוא עשה את זה שוב לפני הבחירות האחרונות בדברים שלו על הערבים".

בהמשך השיחה התייחס אינדיק גם לקרע בין ראש הממשלה לנשיא ארה"ב: לדבריו, אובמה "ביטל את נתניהו" כחלק ממגמה להתקרב לעולם הערבי. "לנשיא הייתה תיאוריה שאם הוא ירחיק בין ישראל לארצות הברית, הוא יוכל לבנות אמינות בעולם הערבי וזה ישים את ישראל בעמדה טובה יותר לקראת שיחות שלום". אינדיק הודה כי "מדובר בתיאוריה שגויה", שהשתבשה בגלל שבישראל היו רגילים לחיבה ויחס אוהד מצד ממשל קלינטון וממשל בוש.

"הישראלים לא אהבו את זה וזה פגע בתמיכה באובמה בקרב הישראלים. ברגע שהוא לא הצליח להשפיע על הישראלים, אז אי אפשר היה לקדם את השלום", סיכם. בלשכת ראש הממשלה פרסמו הכחשה גורפת לדברים: "הדברים לא היו ולא נבראו". גם בליכוד הגיבו בזעם לדברים: "זהו שקר גס נוסף של מרטין אינדיק, שאינו חדל להכפיש ולהשמיץ את ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו".