דיווח מיוחד מטורקיה: "הבופה מחכה לישראלים"

רגע אחרי ההבנות והפיוס המסתמן בין טורקיה לישראל, כתב חדשות 2 Online הגיע ללב אזור התיירות. "אנחנו מצפים לכם, כמו אחים", אומרים הטורקים במלונות היוקרה. "הסכסוך היה פוליטי, לא בין האנשים"

אם הסתובבתם באנטליה לפני יותר מחמש שנים סביר להניח ששמעתם עברית כמעט בכל פינת רחוב. בשוק רוב הרוכלים שלפו מילים עבור הישראלים, והרכבת האווירית לטורקיה כללה עשרות טיסות ביום. קבלת הפנים מחממת הלב, הבופה העשיר והקלאבים המפנקים הפכו את טורקיה לגן עדן לתייר הישראלי, עד שיום אחד הכל התנפץ. כעת נראה שהמשבר עומד בפני סיום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

תקרית משט המרמרה הובילה למשבר חסר תקדים בין המדינות, והתיירות הצטמצמה משמעותית כשבשנים האחרונות יש פחות ופחות טיסות למדינה. רוב התיירים שמגיעים לטורקיה בשנים האחרונות הם ערבים-ישראלים, והיהודים חוששים להגיע, בין היתר בשל אזהרת המסע למדינה של המטה ללוחמה בטרור.

אתמול דווח כי ישראל וטורקיה הגיעו להבנות בשוויץ, לקראת פיוס אפשרי ונראה שהטורקים קיבלו את ההודעה באושר. "אנחנו אוהבים ישראלים והם כמעט הפסיקו להגיע בשנים האחרונות בגלל הפוליטיקה", סיפר לנו סרדאן, עובד במלון שאירח בעבר רבבות ישראלים.

"הם היו לקוחות מועדפים ובגלל כל מה שקרה בין המנהיגים שלנו הם פוחדים, אבל אין סיבה כי מבחינת הטורקים שום דבר לא השתנה", הוסיף סרדאן. "טיסה בין תל אביב לאנטליה היא פחות משעה וחצי. אני מקווה שבעקבות השיחות האחרונות עוד שנה נראה כאן שוב את כל התיירים הישראלים, הם גם עושים קניות בשווקים ובקניונים הרבה יותר מתיירים באירופה".

"צריך רק להגיע והכל מוגש כיד המללך". בופ

מלונות מפוארים יותר עם שפע אוכל בלתי מוגבל

מלק קאיה, אחראי מכירות באחד מבתי המלון סיפר: "הבופה מחכה לכם, אנחנו אוהבים את הישראלים וצריך להפריד את הכל מהפוליטיקה. לא מסוכן כאן. אני מקווה שהתיירים הישראלים יחזרו בהמוניהם אחרי ההבנות האחרונות בין המדינות. אנחנו המארחים הטובים ביותר ועושים הכל בשביל האורחים שלנו".

גם פאתי קאי, שעוסק בקשרי לקוחות, מסכים שלישראלים אין ממה לחשוש. "אני זוכר את התקופה שהיו באים לכאן המוני ישראלים וזה הפסיק וחבל. אני מקווה שתהיה רוח חדשה ובקיץ הקרוב נראה עוד ועוד ישראלים, אנחנו אחים".

בטורקיה מתמודדים כעת עם משבר גם עם רוסיה, זאת על רקע תקרית הפלת המטוס שהביאה לקרע. המשמעות באה לידי ביטוי גם בתיירות ובענף מקווים כי גם בין פוטין לארדואן היחסים ישובו להיות כשהיו. רוב התיירים מגיעים לאנטליה מגרמניה ובריטניה, כך על פי מדריכי טיולים מקומיים.

בריכות גדולות ופארקי שעשועים

לאנטליה ולטורקיה יש הרבה מה להציע לישראלים מבחינת שפע וטבע. אם רוב הישראלים זוכרים את מלונות הפאר משנת 2010, הם יופתעו עוד יותר אם יגיעו למדינה שוב. הטורקים לא מפסיקים לבנות מלונות יוקרה שרק השתכללו. בריכות גדולות יותר, פארקי שעשועים עם מתקני לונה פארק, ואוכל בלתי מוגבל 24 שעות ביממה.

"אתם רק צריכים להגיע והכל מוכן לכם כיד המלך", הם מדגישים. בשנה הבאה תערך תערוכת האקספו באנטליה וכאן מכינים תשתיות רבות לנושא ובטוחים שתערוכת הענק תמשוך מיליוני תיירים ואנשי עסקים, גם מישראל.

אמיר, ישראלי שהגיע לסוף שבוע בטורקיה ציין כי רק כאן הוא יכול להשיג כל כך הרבה בכל כך מעט כסף. "לילה בצימר בצפון עולה לי כמו שלושה לילות כאן הכל כלול עם טיסות וכל הארוחות, אני חששתי להגיע אבל באמת שאין ממה, זה משתלם".