קרי תוקף: "לישראל אין שום תשובה למצב"

מזכיר המדינה האמריקני תוקף את מדיניות ישראל מול הפלסטינים: "להמשיך לבנות בגדה המערבית ולהרוס בתים זה לא פתרון - אם היא תשב ותחכה, יהיו טילים". בכירים בארה"ב מודים: "קרי מתוסכל מנתניהו, כל הקלפים אצלו"

מתיחות פומבית. קרי ונתניהו (אבי אוחיון לע"מ)

עימות גלוי נוסף בין ישראל לארה"ב: מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי מתקשה להסתיר את תסכולו מהקיפאון המדיני ומחלקה של ישראל במבוי הסתום המדיני. בריאיון לעיתון "ניו יורקר" התייחס אמש (שני) קרי בעיקר לסכסוך הישראלי-פלסטיני, הגיב בגלוי לעימותים שלו עם ממשלת ישראל והזהיר כי ישראל לא תוכל להמשיך להיות יהודית ודמוקרטית בעתיד ללא הסכם, ואם תספוג מתקפות טרור חמורות בהרבה - "טילים יעופו ויהיה יותר טרור".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קרי הדגיש כי בעבר פעל בכל העוצמה להשגת הסכם מסגרת בין ישראל לפלסטינים ("יש דברים חמורים יותר מלהיתפס במהלך הניסיונות"), אך כיום הוא יתערב בנושא "רק אם שני הצדדים ידפקו על הדלת". עורך העיתון הזכיר את התבטאויותיו החריפות של שר הביטחון נגד יעלון ("משיחי ואובססיבי, שיקבל פרס נובל ויעזוב אותנו"), ובכירים בארה"ב הודו במסגרת הכתבה כי "המתיחות עם הישראלים בנושאים רבים מרקיעה שחקים" – בהם גם כמובן הקרב הגלוי על תכנית הגרעין האירנית.

בוושינגטון חשים תסכול גם כלפי הפלסטינים, אך בכיר בממשל הסביר כי "אין להם שום כוח בדינמיקה הזו – כל הקלפים נמצאים אצל הישראלים". לאחר פגישתו עם נתניהו בברלין הצהיר קרי כי הוא "מעודד אך זהיר", והביע תקווה שהצדדים יוכלו להתקדם כדי לפתור את המחלוקות עד לתום כהונתו בעוד כשנה.

מקורבים לקרי סיפרו בכתבה כי הוא חש תסכול רב מנתניהו, במיוחד באופן בו הוא מפעיל את שליחו עו"ד יצחק מולכו. פרנק לוונסטין, יועצו המיוחד של קרי, אמר בכתבה כי "חלון ההזדמנויות לפתרון שתי המדינות מתחיל להיסגר".

קרי הביע בריאיון דאגה מכך שישראל מתקדמת לקראת "מדינה דו לאומית שאי אפשר לנהל" והזהיר מפני קריסה של הרשות הפלסטינית – שתוביל לכאוס ומהומות ועימותים עם ישראל. "אני מבין את היצרים והתחושות הקשות מאחורי זה – אם השלום היה קל, הוא כבר היה מושג. אבל אני מאמין שיש דרך קדימה ופתרון, זה יהיה טוב לישראל, לפלסטינים, ולאזור".

"לבנות בשטחים - לא פתרון" (רויטרס)

"פלסטינים יצביעו? זה ידלל את המדינה היהודית"

לדבריו, כולם "ירוויחו כל כך הרבה כסף" משלום – והתקדמות למען השלום גם תחליש את הקיצוניים. "החלופה היא לשבת ולחכות, ואז הדברים יהיו יותר גרועים: יהיה יותר חיזבאללה, יותר טילים והם כולם יופנו לאותו כיוון. מה ישראל תעשה? תהפוך למצודה כשהטרור על הגדרות? זו לא דרך לחיות. נראה לי יותר אינטליגנטי ואסטרטגי לחשוב איך לשמר מדינה יהודית ודמוקרטית ולהוות נקודת אור בעולם".

המראיין שאל את קרי האם הוא רואה תסריט לפיו מדינת ישראל תפסיק להתקיים, ומזכיר המדינה השיב: "לא, אני לא מאמין שזה יקרה. השאלה היא האם זו תהיה מדינה דמוקרטית? יהודית? או מדינה מאוחדת עם שתי מערכות, או טיפול דרקוני בפלסטינים?" קרי הדגיש כי מסגרת בה יתאפשר לפלסטינים כולם להצביע בבחירות "תדלל את המדינה היהודית".

"אין לי תשובה טובה לשאלות האלה, והבעיה היא שגם לישראל אין תשובה – והם האנשים שצריכים לספק תשובה לכך. להמשיך לבנות בגדה המערבית ולהרוס בתים של האנשים שאיתם אתה צריך לעשות שלום זו לא תשובה, אי אפשר להעמיד פנים שזה פתרון", סיכם קרי.