ארדואן: "כל האזור ירוויח מפשרה עם ישראל"

מסר מפויס מאנקרה: הנשיא הטורקי הביע רצון לנורמליזציה ביחסים עם ישראל, והסביר כי "ניתן להגיע לכך אם נסכם על פיצוי בפרשת המרמרה". ארדואן הציב תנאי נוסף, אך נשמע מפויס בהרבה מהתבטאויותיו בעבר

משבר אמון. ארדואן ונתניהו (רויטרס)

הדרך להפשרת היחסים בין ישראל לטורקיה נסללה? הנשיא הטורקי ארדואן נודע בעבר באמירות תוקפניות כלפי ישראל, בעיקר בעקבות תקרית המרמרה, אך כעת הוא השמיע עמדות הרבה יותר מתונות - והביע תקווה להסדרת היחסים עם ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשיחה עם כתבים אמר היום (שני) ארדואן כי "האזור כולו יוכל להרוויח מנורמליזציה". בעת שובו מטורקמניסטן לארצו, אמר הנשיא הטורקי כי הנורמליזציה עם ישראל "אפשרית אם שני הצדדים יוכלו להגיע לפשרה" - כלומר פיצוי ישראלי על הרג האזרחים הטורקים שהיו במשט לעזה.

ארדואן הציב תנאי נוסף שמקשה על ההתקרבות: "ישראל צריכה להסיר את המצור על הפלסטינים". עם זאת, הוא הסביר, כי ההתקרבות בין המדינות חשובה ותועיל לאזור כולו.

מאז פשיטת חיל הים על משט המרמרה ב-2010, בה נהרגו תשעה אזרחים טורקים, היחסים בין ישראל לטורקיה עלו על שרטון - וגם פרשת "הכיסא הנמוך" של סגן השר דאז דני איילון והשגריר הטורקי לא הרגיעה את הרוחות. המאמצים להפשרת היחסים נכשלו כמה פעמים, ואנקרה הפכה למבקרת חריפה של ישראל - במיוחד בזמן מבצע "צוק איתן".

הגז הישראלי יחמם את היחסים? (פלאש 90 משה שי)

משבר האמון בין נתניהו וארדואן נמשך, האם הגז יתווך?

בשבוע שעבר דווח כי הסכסוך המתוקשר בין טורקיה לרוסיה יוביל לחימום היחסים בין אנקרה וירושלים: גורמים מדיניים החלו להאיץ בראש הממשלה בנימין נתניהו לקדם את הפשרה עם טורקיה - באמצעות הצעה להנחת צינור שיוביל אליה גז ישראלי.

אותם גורמים קראו לראש הממשלה לנצל את הצורך של טורקיה בגז הרוסי, ולדון עם אנקרה על האפשרות של הנחת צינור שיוביל את הגז הישראלי לטורקיה ומשם אף לאירופה. גורמים במשרד החוץ, במערכת הביטחון ובמערך האנרגיה הסבירו שמדובר בשעת כושר, משום שהטורקים תלויים בגז הרוסי וזו ההזדמנות של ישראל לקדם את המהלך ולאפשר את סלילת הצינור.

עד כה כל המאמצים לקדם את הפשרה עם טורקיה, בהובלתו של מנכ"ל משרד החוץ דורי גולד, כשלו. גם היום ישנו משבר אמון עמוק בין נתניהו וראש הממשלה הטורקי ארדואן. על אף התערבותם של האמריקנים בסכסוך, עדיין לא נרשמה התקדמות במגעים בין הצדדים.