ירדן: התפילין, הכיפה ושיחת ההבהרה

פרסום ראשון: משרד החוץ פתח בבירור בעקבות תקרית שבה ירדנים מנעו כניסת משפחה דתית-לאומית מירושלים בגלל "סממנים יהודיים". למרות הבטחות האחרונים שלא לטייל במדינה עם כיפות לראשיהם - הם נאלצו לשוב על עקבותיהם או למסור את הכיפות לידי הירדנים. צעיר אחר סורב כניסה בגלל תפילין שנשא עליו

ירדן: אין כניסה לחובשי כיפות (רויטרס)

מתיחות נוספת בדרך? משפחה דתית-לאומית מירושלים שביקשה להיכנס אמש (רביעי) לטיול קצר בירדן נתקלה בהתנגדות מפתיעה מצד אנשי המעבר. זה כמעט הסתיים בתקרית דיפלומטית כשהערב (חמישי) פורסם במהדורה המרכזית כי השגריר בישראל זומן לבירור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראשיתו של האירוע אמש, אז ביקשו הישראלים להיכנס לממלכה ההאשמית דרך מעבר יצחק רבין הסמוך לאילת. אלא שאז פנו החיילים הירדנים לבני המשפחה וביקשו מהם להוריד את הכיפות שעל ראשיהם ולמסור אותם לידיהם.

האחרונים ניסו להסביר לירדנים שאין בכוונתם לטייל בירדן עם הכיפות, אך אלו לא השתכנעו ועמדו בסירובם להכניסם למדינה בטענה ש"אין כניסה עם סממנים יהודיים". נוסף על כך, באותה שעה ניסה צעיר אחר להיכנס עם תפילין שהתגלו במכונת השיקוף. גם לו הודיעו אנשי המעבר כי הוא לא יוכל להיכנס לשטח ירדן.

בעקבות האירועים הללו ושורת אירועים אחרת שהתרחשה בחודש האחרון, פתחו במשרד החוץ ב"בירור שקט". אתמול החליטה סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי לערוך בירור נוסף בסוגיה והיום, בתום התייעצות בקרב צמרת המשרד, הוחלט לזמן את השגריר הירדני לבירור. יודגש כי בשני הצדדים נעשה ניסיון שלא להגדיל את גובה הלהבות כדי לא להעמיק עוד יותר את המשבר בין המדינות.