אובמה: "השלום רחוק, אבל צריך לנסות"

נשיא המדינה נועד בבית הלבן עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה: "אין לנו מלחמה עם האיסלאם; לישראל אין ידידה טובה יותר מארה"ב". אובמה: למצוא מנגנון לדיאלוג בין ישראל לפלסטינים. לסיום הדליקו השניים נרות חנוכה בטקס מיוחד שנערך בבית הלבן

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, ורעייתו הגיעו הערב (רביעי) לבית הלבן והתקבלו על ידי נשיא ארצות הברית ברק אובמה ורעייתו מישל. לאחר מכן השתתפו נשיא המדינה ורעייתו באירוע הדלקת נר חנוכה המסורתי בבית הלבן.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתחילת פגישתם נשאו שני הנשיאים הצהרות לתקשורת בחדר הסגלגל, ולאחר מכן ימשיכו לפגישת עבודה מדינית. במהלך מתן ההצהרות אמר אובמה לריבלין כי "השלום בין ישראל והפלסטינים אמנם נראה רחוק, אך חשוב לנסות להשיגו". עוד ציין הנשיא כי ישנו צורך במנגנון ליצירת דיאלוג בין ישראל והפלסטינים.

ריבלין הבהיר מצדו כי ישראל לא מנהלת מלחמה עם האסלאם: "אנחנו נלחמים עם בעלי רעיונות קיצוניים". עוד הוסיף הנשיא: "לישראל אין ידידה טובה יותר מארצות הברית. לפעמים צריך לומר גם את המובן מאליו". 

פגישת ריבלין-אובמה, הערב

אובמה: המכבים מעניקים השראה גם כיום

במהלך טקס הדלקת הנרות נשאו שני המנהיגים ברכות לחג החנוכה. "המכבים מעניקים לנו השראה גם היום", אמר אובמה בטקס הדלקת הנרות. "הם מזכירים לנו היום את הפליטים היהודים-אמריקנים שזוכרים כיצד זה מרגיש להיות זרים".

"זהו חג החנוכה ה-76 שלי", פתח ריבלין את ברכתו. "אני זוכר כמעט את כולם, אהבתי את כולם אבל זה חג שונה בוודאות. לא קל להיות רחוק ממשפחתך ונכדיך, להיות רחוק מישראל או מירושלים הנהדרת, במיוחד בחנוכה. אך אמרו לי שכדאי להגיע לכאן בגלל הלביבות והסופגניות".

"המכבים לא נלחמו נגד, אלא בעד החופש, בעד חופש דת, בעד מסורת בעד הזכות לזהות עצמית", ציין ריבלין. "אנחנו מחפשים הנהגה מוסרית כפי שאתה מייצג הנשיא אובמה. מנהיגות שמחויבת לכבוד לכל אדם". 

ריבלין ואובמה בטקס הדלקת הנרות

ריבלין ל"וושינגטון פוסט": לנקוט צעדים אקטיביים לשלום

הפגישה הערב בין שני האישים נערכת לאחר שהבוקר פרסם העיתון "וושינגטון פוסט" מאמר שכתב ריבלין, ובו מתח ביקורת על התנהלות הממשלה והפלסטינים בכל הנוגע לקיפאון במצב המדיני. "בזמן שאני כותב את המילים האלה, אין פתרון בר-קיימא לסכסוך הישראלי-פלסטיני", כתב ריבלין.

"אין הליך מדיני כעת ואין סימן למשא ומתן מתקרב, אך למרות זאת עלינו לנקוט צעדים אקטיביים על מנת שנוכל לחיות אחד לצד השני - יהודים וערבים", הבהיר נשיא המדינה.