קלינטון על קרי: "פסימיות לא תעזור"

מזכירת המדינה האמריקנית לשעבר נושאת דברים בפורום סבן, יממה לאחר הדברים שנשא מזכיר המדינה הנוכחי ג'ון קרי ומספר שעות בלבד לאחר נאומו של ראש הממשלה נתניהו. בתשובה לשאלת חדשות 2, ענתה קלינטון כי "אני מבינה את התסכול והאכזבה שכל אחד מרגיש בעיסוק עם הנושא הישראלי-פלסטיני, אבל לא עוזר להיות פסימי"

זמן קצר לאחר שהוקרן נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בפורום סבן בוושינגטון, נשאה הערב (ראשון) דברים בפורום המועמדת לנשיאות הילרי קלינטון, שאף ענתה לשאלות עיתונאים. יממה לאחר נאום הביקורת הנוקב של מזכיר המדינה האמריקני, התייחסה קלינטון לדבריו של קרי ולגישתו הפסימית בדבר הסיכוי להגעה להסכם מדיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני מבינה את התסכול והאכזבה שכל אחד מרגיש בעיסוק עם נושא יחסי ישראל והפלסטינים, אבל לא נראה לי שאפשר לוותר עליו ולא עוזר להיות פסימי", ענתה קלינטון לשאלת כתבת חדשות 2 דנה ויס. "אני יודעת מהניסיון שלי ומהפגישות שקיימתי עם נתניהו ואבו-מאזן שהאפשרויות שעלו היו קשות, אך אני בוחרת להאמין שלא בלתי אפשריות. חשוב להמשיך לנסות. כמה שזה נראה חשוך, אנחנו לא רוצים שהאור יכבה לחלוטין".

"פסימיות לא תעזור". ג'ון קרי (ראלף אלסוונג)

בדבריה התייחסה קלינטון גם לטבח בקליפורניה בשבוע שעבר, שבו נרצחו 14 בני אדם ונפצעו עוד 21. "האמריקנים מודאגים ויש לנו סיבה להיות, האיום הוא אמיתי ויש צורך בפעולה", אמרה. "כוחות המודיעין שלנו ימשיכו לחקור מה הוביל לטבח , אך חשוב להבין שהאיום הנשקף מצד האסלאם הקיצוני הולך ונעשה מורכב יותר. אמריקה הביסה איומים גדולים יותר בעבר והיא תצליח גם עכשיו, אך עלינו למנוע מהג'יהאדיסטים פלטפורמות לפעולה, עלינו לפעול עם חברות האינטרנט כדי למנוע את הפצת מסרי הטרור".

"חשוב לזכור שהאסלאם הוא לא האויב ועלינו לא לתת לזה להפוך להתנגשות של תרבויות", הוסיפה. "רוב המוסלמים בצד שלנו של המאבק, ועלינו לא להבריח אותם לקיצוניות. הכרזת מלחמה על האסלאם מנוגדת לערכינו ומשחקת לידי הטרוריסטים. מוסלמים אמריקנים הם שכנינו, חברינו, אהובינו, רבים מהם עובדים מדי יום כדי למנוע את הקיצוניות ועלינו לתמוך בהם. באותו הזמן, איש לא יכול להתעלם מהעובדה שאנחנו מתמודדים עם אויב שמשתמש באסלאם כתרוץ לטרור".

קלינטון התייחסה גם לעסקת הגרעין עם אירן ואמרה כי ארה"ב לא תהסס להגיב לכל הפרה של ההסכם. "אני תמכתי בעסקת הגרעין" הבהירה. "היא לא מושלמת, אך אני מאמינה שאם היא תאכף בצורה אגרסיבית היא תעזור לנו למנוע אירן גרעינית. עם זאת, לא מספיק להסכים לעסקה. עלינו לאכוף ולהפעיל מאמץ רחב יותר כדי למנוע השתלטות אירנית באזור. המסר שלנו לאירן אמור להיות שלא תהיה סובלנות, אפילו להפרה הקטנה ביותר ונהיה מוכנים להפעיל סנקציות. שלא יהיה ספק בטהרן שאם נראה כל סימן שהם מפרים את חלקם בעסקה, אנחנו נעצור בעדם, כולל נקיטת צעדים צבאיים".