"הפתרון: מדינה פלסטינית לא חמושה לצד ישראל"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא הערב דברים בנאום שהועבר בשידור ישיר לפורום סבן בוושינגטון. בנאומו התייחס למאבק באסלאם הקיצוני ובקונפליקט הישראלי-פלסטיני. "הם לא מוכנים עדיין לעבור את הגשר הרגשי של מדינה לצד ישראל ולא מדינה במקום ישראל", אמר נתניהו

נאום התשובה? יממה אחרי הביקורת שמתח מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי על ישראל במהלך נאומו בפורום סבן בוושינגטון, ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא הערב (ראשון) דברים בפני אותו הפורום. בנאום ששודר על גבי מסך בפורום סבן בוושינגטון, התייחס נתניהו לשני נושאים מרכזיים: המאבק באסלאם הקיצוני והקונפליקט הישראלי-פלסטיני. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בחזית הגלובלית, רבים אומרים שמהות הקונפליקט במזרח התיכון ניזון מהקונפליקט הישראלי פלסטיני, זה מעולם לא היה נכון", אמר נתניהו. "אנחנו רואים את האסלאם הקיצוני השיעי שמובילה אירן והסוני שמוביל דאע"ש, והם נלחמים כי כל אחד מהם רוצה לעמוד בראש האסלאם. זה קרב של איסלאם מילטנטי נגד מוסלמים אחרים ונגד כל אחד אחר. זה מודגש היטב במקרה של דאע"ש, ובמקרה של אירן זה מסווה אך יש לה מטרות דומות".

נתניהו התייחס בנאומו ללחימה בסוריה והדגיש כי עמדת ישראל בנושא לא השתנתה. "עמדתי הייתה לא להתערב כי סוריה בשליטת דאע"ש זה דבר רע ובשליטת אירן זה דבר רע גם כן. המדיניות שלנו הייתה לא לחזק את האחד על חשבון השני. אך היו לנו שתי עמדות. ראשונה, עמדה הומניטרית. היינו מהמדינות הראשונות שהציעו סיוע הומניטרי לסוריה. לקחנו אלפי סורים לטיפול בשטחנו. דבר שני שעשינו זה להבהיר שלא נסבול שימוש בשטח סוריה להעביר נשק מחיזבאללה בלבנון. מהות העימות במזרח התיכון זה בין המדינות המתקדמות בעולם שצריכות לנצח את האסלאם הקיצוני והכוחות שלנו ינצחו כמו שניצחו כוח הרסני אחר - הנאצים".

בנאומו בחר נתניהו להתייחס לאמירותיו האחרונות של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ולטענות שנשמעות כי ישראל לא פועלת למען הסכם שלום. "בכל הנודע לקונפליקט הישראלי פלסטיני יש חוסר הבנה. אנשים אמרו שמהות הקונפליקט הוא אדמות 67, אבל זה לא מהות הקונפליקט למשל בעזה. שם נתנו שטחים, אך קיבלנו טילים על ראשנו. פירקנו התנחלויות והוצאנו אנשים מביתם, האם קיבלנו שלום? לא. כך גם כשעזבנו את לבנון, אמרו שחיזבאללה יעשו איתנו שלום אבל קיבלנו טילים. איך נוכל להבטיח שזה לא יקרה גם בגדה?".

"הם מסרבים להכיר במדינה יהודית"

"לאחר הסכם אוסלו הציעו להקים מדינה סמוך לישראל, אך הם לא מוכנים עדיין לעבור את הגשר הרגשי של מדינה לצד ישראל ולא מדינה במקום ישראל, ולכן הם מסרבים לקבל שבהסכם שלום סופי עליהם להכיר במדינת יהודית. הם רוצים שנכיר במדינת לאום פלסטינית אך לא מכירים בבקשה כזו מצידנו. מדינה פלסטינית לא חמושה לצד מדינה יהודית, זו המטרה, אך הם מסרבים להכיר במדינה יהודית בשום גבול".

"אני יודע שאין לנו חברה כמו ארה"ב, זו השותפות החזקה ביותר שיש", הוסיף נתניהו. "אנחנו מעריכים ומוקירים את השותפות ואנו מאמינים שהיא הבסיס עליה ניתן לבנות שותפויות אחרות רבות".

קרי בפורום סבן (ראלף אלסוונג)

כבר מוקדם יותר היום התייחס נתניהו לביקורת של קרי, שטען כי מדיניות ישראל מובילה למציאות של מדינה דו-לאומית. "ישראל לא תהיה מדינה דו לאומית, אבל כדי שיהיה שלום צריך שהצד השני יחליט גם הוא שהוא רוצה בשלום, ולצערי זה לא מה שאנחנו רואים", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה.

נתניהו הדגיש כי הרשות הפלסטינית ממשיכה להסית והתייחס לתמונה שפורסמה ובה נראה בכיר הרשות סאיב עריקאת בביקור תנחומים בבית משפחתו של מחבל. "אני רואה את הממונה הבכיר במשא ומתן אצל הפלסטינים הולך לנחם את משפחתו של מחבל שניסה לרצוח יהודים", אמר. "לא רק שהוא לא מגנה אותו, הוא הולך לנחם, ועל ידי כך נותן גם גיבוי וגם עידוד למעשי טרור".