נתניהו עונה לקרי: בשביל שלום צריך גם צד שני

רה"מ ענה לביקורת ש"חטף" ממזכיר המדינה האמריקני על כך שישראל בדרך למדינה דו לאומית אם תמשיך שלא לקדם תהליך מדיני. "ישראל לא תהיה מדינה דו לאומית, אבל כדי שיהיה שלום צריך שגם הצד השני יחליט שהוא רוצה שלום", אמר נתניהו

נתניהו לא נשאר חייב: ראש הממשלה שמע אמש (שבת) את הביקורת הלא ממש מרומזת של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, לפיה הממשלה מובילה את ישראל למדינה דו לאומית, ומיהר הבוקר (ראשון) לספק את תשובתו להאשמות. "ישראל לא תהיה מדינה דו לאומית, אבל כדי שיהיה שלום צריך שהצד השני יחליט גם הוא שהוא רוצה בשלום, ולצערי זה לא מה שאנחנו רואים", אמר בפתח ישיבת הממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

נתניהו הדגיש כי הרשות הפלסטינית ממשיכה להסית והתייחס לתמונה שפורסמה ובה נראה בכיר הרשות סאיב עריקאת בביקור תנחומים בבית משפחתו של מחבל. "אני רואה את הממונה הבכיר במשא ומתן אצל הפלסטינים הולך לנחם את משפחתו של מחבל שניסה לרצוח יהודים", אמר. "לא רק שהוא לא מגנה אותו, הוא הולך לנחם, ועל ידי כך נותן גם גיבוי וגם עידוד למעשי טרור".

ראש הממשלה גם התייחס לסערה שעוררו דברים של שרת החוץ השבדית שרמזה שישראל מוציאה להורג פלסטינים. "כל מי שרוצה בשלום צריך לגנות את הדברים הללו בכל לשון של גינוי, כפי שאני עושה כאן, וכפי שאני מגנה גם את הדברים שאמרה שרת החוץ של שבדיה, דברים שערורייתיים", אמר נתניהו. "כנראה שהיא מצפה שאזרחי ישראל יגישו את צווארם למי שמבקש לדקור אותם. זה לא יקרה ואנחנו נמשיך להגן על חייהם של אזרחי ישראל".

"איך זה יקרב את השלום?"

את הביקורת החריפה על מדיניות ישראל הביע קרי בנאום שנשא אמש בפורום סבן בוושינגטון. הוא הזהיר כי ההתרחקות בין ישראל לפלסטינים עלולה להוביל למציאות שתפגע בראש ובראשונה בישראל. "פתרון של מדינה אחת לא ישמור על ישראל כמדינה עצמאית ודמוקרטית", טען קרי.

קרי הזהיר גם מפני הקולות שנשמעים בישראל הקוראים לפרק את הרשות הפלסטינית. לדבריו, מהלכים כמו הפסקת התיאום הביטחוני עם הרשות לא יועילו והם עלולים להוביל לקריסת הרשות. "איך זה יקרב אותנו לשלום?", תהה מזכיר המדינה האמריקני. "מי שיסבול מזה יהיה רק העם הפלסטיני".

בנאומו נשמע קרי מיואש מתמיד מהתהליך המדיני. "לשני העמים מגיע עתיד טוב יותר, אבל הדרך הנוכחית אינה מובילה אותנו לשם", העריך. "אני מודאג שהדינמיקה הנוכחית רק תוביל אותנו לעוד אלימות, לעוד שברון לב וייאוש. זה פחד, לא איום".

נתניהו ואבו-מאזן בפריז (רויטרס)

קרי קרא לישראל לשמור על שלטונו של אבו מאזן, על מנת להבטיח ככל הניתן את יציבותה של הרשות הפלסטינית. "לחזק אותו זה דבר קריטי לביטחון של ישראל", טען מזכיר המדינה. עם זאת הוא לא חסך ביקורת מהרשות הפלסטינית על כך שלא גינתה את פיגועי הטרור בעת האחרונה.

דבריו של קרי הגיעו לאחר שכמה שעות קודם לכן מתח שר הביטחון משה (בוגי) יעלון ביקורת חריפה על מדיניות ארצות הברית מעל אותה הבימה. "המאבק בדאע"ש הוא מאבק גלובלי, ואני מאמין שארה"ב צריכה להוביל אותו", אמר יעלון. "אי אפשר להביס את הארגון הזה ללא מעורבות של כוחות קרקעיים. כל עוד ארה"ב לא בולטת במאבק נגד ארגוני הטרור, רוסיה היא זו שמשחקת את התפקיד המשמעותי. ארה"ב לא יכולה לשבת על הגדר".