קרי: "מדינה אחת? סכנה לעצמאות ישראל"

בכנס סבן בוושינגטון הזהיר מזכיר המדינה האמריקני מפני קריסת הרשות הפלסטינית ונשמע מיואש מחוסר הפתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני: "חיזוק אבו-מאזן קריטי, המצב הנוכחי רק יוביל לעוד אלימות"

בדברים שנשא בפורום סבן בוושינגטון, התייחס אמש (שבת) מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לגל הטרור הנוכחי והקיפאון המדיני שנמשך זה תקופה ארוכה. הוא הזהיר מפני קריסת הרשות הפלסטינית, מהלך שלדבריו עלול לפגוע אנושות במאמצי השלום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

קרי הזהיר מפני הקולות שנשמעים בישראל הקוראים לפרק את הרשות הפלסטינית. לדבריו, מהלכים כמו הפסקת התיאום הביטחוני עם הרשות - לא יועילו. "איך זה יקרב אותנו לשלום?", תהה מזכיר המדינה האמריקני. "מי שיסבול מזה יהיה רק העם הפלסטיני".

לדבריו, ההתרחקות בין שני הצדדים עלולה להוביל למצב של מדינה אחת, מציאות שתפגע בראש ובראשונה בישראל שלא תוכל לשמור על אופייה. "פתרון של מדינה אחת לא ישמור על ישראל כמדינה עצמאית ודמוקרטית", הזהיר קרי בדבריו.

נתניהו ואבו-מאזן, השבוע (רויטרס)

בנאומו, נשמע קרי מיואש מתמיד מהתהליך המדיני, שהיה אחד הפרוייקטים המרכזיים במהלך כהונתו, אך הלך ודעך ככל שהצדדים התרחקו. "לשני העמים מגיע עתיד טוב יותר, אבל הדרך הנוכחית אינה מובילה אותנו לשם", הבהיר. "אני מודאג שהדינמיקה הנוכחית רק תוביל אותנו לעוד אלימות, לעוד שברון לב וייאוש. זה פחד, לא איום".

קרי קרא לישראל לשמור על שלטונו של אבו-מאזן, על מנת להבטיח ככל הניתן את יציבותה של הרשות הפלסטינית. "לחזק אותו זה דבר קריטי לביטחון של ישראל", טען מזכיר המדינה. עם זאת הוא לא חסך ביקורת מהרשות הפלסטינית, על כך שלא גינתה את פיגועי הטרור בעת האחרונה.

קרי ויעלון בפורום סבן (משרד הביטחון)

דבריו של קרי מגיעים לאחר שאמש מתח שר הביטחון משה (בוגי) יעלון ביקורת חריפה על ארצות הברית. לדבריו, "המאבק בדאע"ש הוא מאבק גלובלי, ואני מאמין שארה"ב צריכה להוביל אותו. אי אפשר להביס את הארגון הזה ללא מעורבות של כוחות קרקעיים", הדגיש וקרא לארה"ב להגביר את תמיכתה בארגונים הסוניים המתונים ובקבוצות הלוחמים הכורדים בסוריה.

"כל עוד ארה"ב לא בולטת במאבק נגד ארגוני הטרור, רוסיה היא זו שמשחקת את התפקיד המשמעותי ומנהיגי מדינות מתונות באזור כמו ירדן או סעודיה פונות אליה לעזרה. ארה"ב לא יכולה לשבת על הגדר, כי החלל הריק מתמלא על ידי אירן והכוחות הפועלים באזור מטעמה", הזהיר יעלון. עם זאת, בתום הדברים נראו השניים מיודדים.