"ישראל מוציאה להורג מחבלים ללא משפט"

לפני כחודש הכעיסה שרת החוץ השוודית מרגוט וולסטרום רבים כשקשרה בין הפיגוע בפריז לתסכול הפלסטיני. עתה היא מעוררת מחדש משבר דיפלומטי בין המדינות כשאמרה כי אינה מגנה את הטרור בישראל משום שמדינת ישראל מוציאה להורג מחבלים ללא משפט. שגריר ישראל מיהר להגיב: "ישראל היא מהמדינות המוסריות בעולם המערבי"

"צעדיה של ישראלים לא צרכים להיות מעל החו (רויטרס)

בתום ימים נוספים של טרור בישראל, עוררת היום (שישי) שרת החוץ השוודית סערה, לאחר שבדיון בפרלמנט השוודי האשימה את ישראל כמי שמוציאה להורג מחבלים ללא משפט. לפני חודש קשרה בין הפיגוע של דאע"ש בפריז לתסכולם של הפלסטינים בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך דיון בפרלמנט השוודי, נשאלה שרת החוץ, מרגוט וולסטרום על ידי חבר פרלמנט מדוע שוודיה אינה מגנה באופן נחרץ יותר את העובדה ש-57 אזרחים ישראליים נפגעו בחודש האחרון על ידי דקירות, אירועי ירי ודריסות. תשובתה של השרה עוררה גל של ביקורת.

"איני מסכימה עם אירועי הדקירה", השיבה השרה, "זה נורא וחייב להיפסק. לישראל יש את הזכות להגן על עצמה ולהבטיח את בטחונה." לאחר דברים אלו הסתייגה והוסיפה כי "צעדיה של ישראל כלפי הטרוריסטים צרכים להיות מידתיים ובמסגרת החוק."

באמירה זו ביקרה את מדינת ישראל כמי שמבצעת הוצאות להורג של מחבלים ללא משפט. התבטאות זו הובילה למשבר דיפלומטי בין המדינות. שגריר ישראל בשוודיה, יצחק בחמן, שלח מכתב לעיתון השוודי "אקספרסן" בו כתב: "ההתנהלות המוסרית של מדינת ישראל כלפי הטרור ניתנת לפחות להשוואה עם כל מדינה מערבית אחרת, המתמודדת עם איומים דומים".

"אם כולם יחברו יחד בגנות הטרור, לא יהיה צורך בהגנה עצמית"

"למעשה ישראל מתעלה על כל מדינה אחרת במאמצים שלה לצמצם פגיעה באזרחים חפים מפשע", הוסיף השגריר. "התמקדות בפעולות שנוקטים קורבנות טרור למען הגנתם העצמית, מסיתה את תשומת הלב מפשעי הטרור המזוויעים". "עלינו לגנות את המחבלים, את מי שמממן ואת מי שמפעיל אותם. אם כולם יחברו יחד בגנות הטרור, לא יהיה צורך בהגנה עצמית", הדגיש.

ביקורות מסוג זה כנגד ישראל אינן חדשות בשוודיה. בחודש אוקטובר פרסמה תחנת רדיו שוודית ידיעה לפיה ישראל הוציאה להורג חשוד בטרור, כתיאור לאירוע בו שוטר ירה וחיסל מחבל, ומיהרה להתנצל על הדיווח. בחודש שעבר התבטאה שרת החוץ באמירה נוספת כנגד ישראל, כשאמרה שניתן לקשור בין הפיגוע של דאע"ש בפריז לבין התסכול של הפלסטינים בישראל.

בריאיון לתחנת טלוויזיה מקומית, זמן קצר אחרי המתקפה בצרפת, נשאלה השרה האם היא מודאגת מההקצנה של צעירים בשוודיה שנלחמים עבור דאע"ש. על כך היא ענתה: "כמובן שיש לנו סיבה לדאגה ושוב זה מחזיר אותנו לסיטואציות כמו זו במזרח התיכון, שם הפלסטינים רואים שאין להם עתיד. עלינו לקבל את המציאות המייאשת או לפנות לאלימות".

בחודש יוני האחרון, בעקבות ההכרה השוודית במדינה פלסטינית, נמתחה ביקורת בירושלים כלפי שטוקהולם. גם אז מתחה ביקורת חריפה על המדיניות הישראלית וכינתה אותה "אגרסיבית מאוד". "הם המשיכו לבנות בהתנחלויות, הם המשיכו להרוס והמשיכו במדיניות הכיבוש שכוללת השפלת פלסטינים ומקשה על תהליך השלום", אמרה.