נתניהו ופוטין: "שיתוף הפעולה ימנע תאונות"‎

ראש הממשלה ונשיא רוסיה נועדו בשולי ועידת האקלים בפריז. פוטין לנתניהו: "מרוצה מתפקוד המנגנון שיזמת למניעת תקריות צבאיות". הדברים נאמרו על רקע המתיחות בין רוסיה לטורקיה בשל הפלת המטוס הרוסי‎

פוטין ונתניהו נפגשו בוועידת האקלים בפריז (רויטרס)

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הערב (שני) עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בשולי ועידת האקלים בפריז. בפתח הפגישה התייחסו השניים למערך הקיים למניעת תקריות צבאיות באזור על רקע הפלת המטוס הרוסי בטורקיה. בנוסף לכך התייחס נתניהו ללחיצת ידו עם אבו-מאזן ואמר: "יש פרוטוקול ושמו אותנו אחד ליד השני, עם זאת אין לי אשליות לגבי המצב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש הממשלה נתניהו שנפגש עם הנשיא הרוסי דן עימו בהמשך התיאום הביטחוני בין המדינות. נתניהו הוסיף ואמר כי הפרוטוקול הוא ששם את נתניהו ואבו מאזן אחד ליד השני והדגיש כי: "אבו מאזן מסית, ההסתה שלו מתדלקת את הטרור. אם הוא ירצה הוא יכול להפסיק את ההסתה הזו ברגע, אבל הוא לא עושה את זה".

את הפגישה עם פוטין הגדיר ראש הממשלה ככזו שהתנהל ב"אווירה טובה ולא לעומתית". "שני הצדדים מבינים את החשיבות של תיאום ביטחוני ממשי והדוק כדי למנוע תקלות; ישראל לא תקבל ולא חוותה הגבלות באפשרות שלה לפעול באזור", אמר ראש הממשלה.  

לאחר שבירך את נתניהו ואת העם היהודי לקראת חג החנוכה, פנה גם נשיא רוסיה לתוכן הפגישה ואמר: "ההמנגנון למניעת אירועים ביטחוניים עובד ביעילות". זו הפעם השנייה בחודשיים האחרונים שמנהיגי המדינות נפגשים ודנים בנעשה בסוריה. בחודש ספטמבר האחרון טס נתניהו למוסקבה שם דן עם הנשיא הרוסי במעורבות ההולכת וגדלה של מדינתו באזור.

"הסכמנו להעמיק את התיאום הביטחוני בינינו כדי למנוע תקלות לא רצויות. אני חושב שהיום כל אזרחי ישראל מבינים כמה הייתה חשוב נסיעתי האחרונה למוסקבה שם החל התיאום", אמר ראש הממשלה שהוסיף כי מצבה של ישראל איתן והוא נפגש עם עשרות מנהיגים בהם הנשיא אובמה, הקנצלרית מרקל ונשיא צרפת הולנד.

רק בשבת האחרונה התייחס ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, האלוף במילואים עמוס גלעד, לתיאום הצבאי בין המדינות שחשף כי בין ישראל ורוסיה שיתוף פעולה עמוק במסגרתו טייסי החייל האוויר הרוסי חוצים את הגבול וטסים מעל שמי ישראל.

"טייסי חיל האוויר הרוסי חוצים לעיתים את השטח האווירי של ישראל", סיפר גלעד. "התיאום הביטחוני, החל בפגישת נתניהו ופוטין ובה נקבעו גבולות גזרה וסוכמו הסדרי ביטחון". האלוף גלעד הבהיר כי אם יש אירוע חדירה, בצה"ל יודעים מה עושים ואיך למנוע אירועים שיובילו להתלהטות בדומה למה שקרה בטורקיה.

הרוסים משנים אסטרטגיה

פגישתם של פוטין ונתניהו התרחשה לאחר שהמנהיג הרוסי סירב לפגוש את מקבילו הטורקי בצל המתיחות הגוברת בין הצדדים לאחר שחיל האוויר הטורקי הפיל מטוס רוסי שטס מעל שמי הגבול הטורקי-סורי.

עוד דווח היום כי רוסיה משנה את האסטרטגיה בסוריה ומחמשת את מטוסי הקרב שלה בטילי אוויר-אוויר מתקדמים וזאת על מנת להתכונן לקרבות אוויר שייתכן ויפרצו בינה לבין חיילות האוויר של המדינות השכנות.