תיעוד בלעדי: פולארד מול המצלמה

המרגל היהודי ששוחרר היום לאחר 30 שנים מאחורי סורג ובריח תועד לראשונה ברחובות ניו יורק ביחד עם רעייתו אסתר ועורך דינו. פולארד הגיע לביהמ"ש במנהטן ונדרש לענוד אזיק אלקטרוני. עורכי דינו עתרו לביהמ"ש נגד תנאי שחרורו: "לא סבירים ולא חוקיים"

אחרי 30 שנה בכלא - פולארד ברחוב בניו יורק: שעות בלבד לאחר שהמרגל היהודי סיים לרצות את מאסרו והתאחד עם אשתו אסתר, תיעדה כתבת חדשות 2 טלי ליברמן את פולארד בסרטון ראשון כאדם חופשי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסרטון נראה פולארד מתהלך עם אשתו ועם עורך דינו אליוט לאוור ברחוב. מכיוון שתנאי השחרור שלו אוסרים עליו להתראיין או לדבר על הפרשה, הוא נאלץ לסרב לענות אפילו לדרישות לשלומו: "אין תגובה, אני מצטער, אני לא יכול לומר שום דבר כרגע". במהלך הסרטון נראה פולארד מגיע לבית המשפט במנהטן כדי לקבל אזיק אלקטרוני.

זמן קצר לאחר שחרורו הגיש פולארד באמצעות עורכי דינו עתירה לבית המשפט המחוזי בניו יורק בדרישה לביטול תנאי שחרורו המגבילים, בטענה כי הם "לא סבירים, לא חוקיים, מכבידים ודכאניים".

בעתירתם התייחסו עורכי הדין לשני התנאים שבחנה ועדת השחרורים בטרם החליטה על שחרורו של פולארד: האחד - שלא הפר את חוקי בית הסוהר, והשני - שאין הסתברות סבירה שעם שחרורו יבצע פשעים נוספים.

"אין ויכוח על כך שפולארד היה אסיר למופת ומעולם לא נטען שאין לשחררו על סמך התנהגותו", התייחסו עורכי דינו לתנאי הראשון. בכל הנוגע לתנאי השני, צירפו עורכי הדין חוות דעת של שני בני אדם: רוברט מקפלרן, מי שהיה היועץ לביטחון לאומי של הנשיא רייגן בזמן מעצרו של פולארד ב-1985, והסנאטור לשעבר דניס דקונסיני, שעמד בראש ועדת המודיעין של הסנאט האמריקני בזמן מעצרו של פולארד.

"איני רואה שום סיבה לחשוש שמר פולארד עלול להעביר למישהו חומרים חסויים", הבהיר מקפלרן בהצהרתו. הוא אף הוסיף כי אפילו לו היה זוכר עדיין את המידע לאחר זמן כה ממושך, לאחר 30 שנה אין למידע הזה כל ערך. גם הסנאטור ציין בהצהרתו: "המידע הזה לא יועיל לאף אחד היום".

ג'ונתן ואסתר פולארד. ארכיון (רויטרס)

שורת תנאים מגבילים

מוקדם יותר היום פרסם המטה לשחרור פולארד הודעה מטעמו זמן קצר לאחר שחרורו. "יונתן ואסתר מלאי תחושת הכרה טובה למי שפעלו למען שחרורו במהלך השנים", נמסר מהמטה שעומד עמו בקשר.

הבוקר השתחרר המרגל היהודי בן ה-61 ממתקן הכליאה "באטנר" בצפון קרוליינה לאחר שהיה כלוא במשך 30 שנה. פולארד, אסיר מספר 09185-016, ריצה עונש מאסר עולם לאחר שהואשם בריגול חמור למען ישראל. הוא יצא מהכלא לאחר שוועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר האמריקני אישרה את שחרורו יממה לפני המועד המקורי שבו היה אמור להשתחרר, כי הוא חל בשבת.

פולארד אמנם השתחרר לאחר מאבק ארוך וממושך, אלא שחייו מחוץ לכלא לא יהיו חופשיים לחלוטין והוא צפוי להיות תחת עיניהן הבוחנות של שלטונות ארה"ב בכל צעד שיעשה.