פולארד בתמונה ראשונה אחרי השחרור

המרגל היהודי שיצא לחופשי אחרי 30 שנה בכלא הגיע לדירה שבה הוא צפוי לבלות את סוף השבוע עם רעייתו אסתר. "יונתן ואסתר מלאי תחושת הכרה טובה למי שפעלו למען שחרורו במהלך השנים", מסרו בוועד למען פולארד

תמונה ראשונה כאדם חופשי: המטה לשחרור ג'ונתן פולארד פרסם בצהריים (שישי) תמונה של ג'ונתן ושל רעייתו אסתר, בדירה שאליה הגיע המרגל היהודי שעות לאחר שחרורו מהכלא בתום 30 שנות מאסר. בני הזוג צפויים לשהות בדירה בשבת הקרובה. "יונתן ואסתר מלאי תחושת הכרה טובה למי שפעלו למען שחרורו במהלך השנים", נמסר מהמטה שעומד עמו בקשר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהמשך היום צפויים עורכי דינו של פולארד להפיץ הודעה שתתייחס לשחרורו מהכלא. כחלק מתנאי השחרור שלו נאסר על פולארד להתראיין, לכתוב או לדבר על הפרשה. מוקדם יותר בירך ראש הממשלה על שחרורו של פולארד. "לאחר שלושה עשורים ארוכים וקשים מתאחד יונתן סוף סוף עם משפחתו", אמר. "אני מאחל ליונתן שהשבת הזו תעניק לו אושר ושקט שיהיו סימני דרך להמשך חייו".

"ברוך מתיר אסורים", הצטרף לברכות נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין. "כולנו מברכים על שחרורו של יונתן פולארד אחרי שנות מאסר ארוכות וקשות. לאורך כל השנים כאבנו את כאבו של פולארד וחשנו אחריות ומחויבות להביא לשחרורו. נברך היום את יונתן ומשפחתו באיחודם, לשנים ארוכות וטובות בבריאות ושלווה".

"שהחיינו וקיימנו והגענו לזמן הזה", אמר יושב ראש הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין. "אני שולח ליונתן חיבוק חם, מנחם ואוהב בשמי ובשם כנסת ישראל". שר הביטחון יעלון הוסיף: "אני מאחל לו שעתה יוכל לפנות לחיים שקטים בחיק משפחתו".

התנאים המגבילים של פולארד

הבוקר השתחרר המרגל היהודי בן ה-61 ממתקן הכליאה "באטנר" בצפון קרוליינה לאחר שהיה כלוא במשך 30 שנה. פולארד, אסיר מספר 09185-016, ריצה עונש מאסר עולם לאחר שהואשם בריגול חמור למען ישראל. הוא יצא מהכלא לאחר שוועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר האמריקני אישרה את שחרורו יממה לפני המועד המקורי שבו היה אמור להשתחרר, כי הוא חל בשבת.

פולארד אמנם השתחרר לאחר מאבק ארוך וממושך, אלא שחייו מחוץ לכלא לא יהיו חופשיים לחלוטין והוא צפוי להיות תחת עיניהן הבוחנות של שלטונות ארה"ב בכל צעד שיעשה.

פולארד צפוי להתרחק מכלי התקשורת ולנסות ולחיות הרחק ככל האפשר מעיני הציבור. לאחר עזיבת מתחם בית הסוהר, הוא צפוי להתגורר בבית בניו יורק - וייאסר עליו לצאת מארה"ב למשך 5 שנים. על פולארד יהיה להתייצב בפני קצין מבחן המוצב בעיר פעם בכמה זמן ולדווח לו על חייו. הוא לא יוכל להתרחק יותר מ-50 מייל (כ-80 קילומטרים) מהאזור שבו יתגורר.

בנוסף, ייאסר על פולארד להתחבר לרשת האינטרנט והוא לא יוכל לעלות לישראל. זאת, למרות בקשות שהועברו לממשל האמריקני בנוגע לכך, ולאחר ששני סנאטורים דמוקרטיים אף הציעו כי יתאפשר לו להגיע לארץ בתמורה לוויתור על אזרחותו האמריקנית - הצעה שספק גדול אם תתקבל. ועדת השחרורים תבחן שינוי בתנאי שחרורו של המרגל היהודי בעוד כשנתיים.