אחרי 30 שנה: ג'ונתן פולארד שוחרר מהכלא

לאחר למעלה מעשרת אלפים ימים מאחורי סורג ובריח, ואינספור מאבקים לשחרורו - יצא המרגל היהודי ג'ונתן פולארד לחופשי ועזב את כותלי בית הסוהר בצפון קרוליינה בו ריצה את עונשו מנובמבר 1985. פולארד צפוי להתחיל בחיים חדשים תחת מגבלות חמורות. נתניהו בירך: שהשבת הזו תעניק לו אושר ושקט שיהיו סימני דרך להמשך חייו

ג'ונתן פולארד הפך לאדם חופשי: אחרי 30 שנה מאחורי סורג ובריח, המרגל היהודי ג'ונתן פולארד, בן 61, השתחרר היום(שישי) ממתקן הכליאה "באטנר" בצפון קרוליינה שבארה"ב ויחל בחיים חדשים תחת מגבלות חמורות ובראשן איסור לעלות לישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

פולארד, אסיר מספר 09185-016, ריצה עונש מאסר עולם לאחר שהואשם בריגול חמור למען ישראל. הוא יצא מהכלא לאחר שוועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר האמריקני אישרה את שחרורו יממה לפני המועד המקורי שבו היה אמור להשתחרר, כי הוא חל בשבת.

אנשי פולארד ביחד עם הרשויות האמריקניות החליטו להבריחו מהכלא בחסות החשכה כדי שלא תהיה תמונה שלו משתחרר. המטרה העיקרית של שני הצדדים היא להוריד פרופיל ולחזור לחיי שגרה הרחק מעיני התקשורת.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לשחרור המרגל וכתב: "העם בישראל מברך על שחרורו של יונתן פולארד. כמי שהעלה את עניינו במשך שנים רבות בפני נשיאי ארה"ב, ייחלתי ליום הזה. לאחר שלושה עשורים ארוכים וקשים מתאחד יונתן סוף סוף עם משפחתו. אני מאחל ליונתן שהשבת הזו תעניק לו אושר ושקט שיהיו סימני דרך להמשך חייו".

גם הנשיא ריבלין בירך על שחרורו של המרגל הישראלי. "ברוך מתיר אסורים. כולנו מברכים על שחרורו של יונתן פולארד אחרי שנות מאסר ארוכות וקשות", כתב ריבלין שהוסיף: "במשך כל השנים כאבנו את כאבו של פולארד וחשנו אחריות ומחויבות להביא לשחרורו".

אן פולארד, שהייתה נשואה לג'ונתן כאשר נעצר בארה"ב, אמרה לחדשות 2: "אני לא מאמינה, חיכיתי והתרגשתי כל כך מהרגע הזה, לא הצלחתי לישון. אני בניו יורק ומחכה כבר לפגוש אותו".

אפי להב, יו"ר המטה לשחרור פולארד, אמר: "אי אפשר לתאר את סערת הרגשות אחרי עבודה ומאמצים של שנים. זה רגע דרמטי והיסטורי. אסתר פולארד עדכנה אותנו לפני חצי שעה שיונתן למעשה עזב את הכלא ואנחנו מקווים שלא יגיע לשם יותר
אלו רגעים פשוט מדהימים".

להב הסביר כי "התכנון הוא לאפשר ליונתן ואסתר ימים שקטים, לעשות כל שניתן שבני הזוג שלא חוו חוויה משותפת כל השנים האלו, יבלו ביחד בשקט".

החיים החדשים של פולארד: מה צפוי לו מעתה והלאה?

פולארד אמנם משתחרר לאחר מאבק ארוך וממושך, אלא שחייו מחוץ לכלא לא יהיו חופשיים לחלוטין  והוא צפוי להיות תחת עיניהן הבוחנות של שלטונות ארה"ב בכל צעד שיעשה.

פולארד צפוי להתרחק מכלי התקשורת ולנסות ולחיות הרחק ככל האפשר מעיני הציבור. לאחר עזיבת מתחם בית הסוהר, הוא צפוי להתגורר בבית בניו יורק - וייאסר עליו לצאת מארה"ב למשך 5 שנים. על פולארד יהיה להתייצב בפני קצין מבחן המוצב בעיר פעם בכמה זמן ולדווח לו על חייו. הוא לא יוכל להתרחק יותר מ-50 מייל (כ-80 קילומטרים) מהאזור שבו יתגורר.

בנוסף, ייאסר על פולארד להתחבר לרשת האינטרנט והוא לא יוכל לעלות לישראל. זאת, למרות בקשות שהועברו לממשל האמריקני בנוגע לכך, ולאחר ששני סנאטורים דמוקרטיים אף הציעו כי יתאפשר לו להגיע לארץ בתמורה לוויתור על אזרחותו האמריקנית - הצעה שספק גדול אם תתקבל. ועדת השחרורים תבחן שינוי בתנאי שחרורו של המרגל היהודי בעוד כשנתיים.

הריגול שהוביל למאסר עולם: סיפורו של פולארד

במהלך השנים הרבות שחלפו, הפך המקרה של פולארד לציבורי והוא אף הוכר על ידי ממשלת ישראל כסוכן וזכה לאזרחות ישראלית. הוא נכלא לאחר שבמהלך עבודתו במודיעין של הצי האמריקאי, נחשף למידע מסווג שהיה קשור לישראל - והעביר אלפי מסמכים מסווגים לידי מחלקת ביון מיוחדת בלשכה לקשרי מדע (לק"ם) של משרד הביטחון.

יום מעצרו של פולארד (CNN)


לאחר שמעסיקיו של פולארד החלו לחשוד בו, ה-FBI פתח בחקירה, וב-21 בנובמבר 1985 פשטו סוכני FBI על ביתם של ג'ונתן ואן פולארד. השניים נמלטו לשגרירות הישראלית בוושינגטון, בתקווה למצוא מקלט - אלא שכניסתם לשגרירות נמנעה. מפעילו של פולארד, אביאם סלע, הורשה להיכנס לשטח השגרירות - וכך נמלט מרשויות המשפט האמריקניות.פולארד הועמד לדין בפני בית משפט אמריקני שהרשיע אותו בריגול עבור מדינה ידידותית וגזר עליו מאסר עולם - זאת למרות שישראל השיבה את המסמכים ואף סייעה בגיבוש עסקת טיעון שנדחתה על ידי בית המשפט.

במהלך שנותיו הרבות בכלא חזר פולארד בתשובה ומצבו הרפואי הידרדר. בצל המחאות הציבוריות לשחרורו, הוא קיבל אזרחות ישראלית ב-1996 ולאחר מכן ממשלת ישראל הכירה רשמית בפעולתו עבורה. בשנת 2014 דווח כי פולארד עשוי להשתחרר במסגרת הסכם ביניים בין ישראל לרשות הפלסטינית, אך היוזמה לא יצאה אל הפועל.