מההסתבכות עד השחרור: השתלשלות פרשת פולארד

ב-1979 התקבל האזרח האמריקני ג'ונתן פולארד כעובד בצי האמריקני. את השתלשלות האירועים מאז לא היה ניתן לצפות: הוא העביר מידע לישראל, גורש מהשגרירות ונעצר - ובית המשפט גזר עליו מאסר עולם. כך החלה בפרשה שבאה לסיומה הזמני עם שחרורו מהכלא

כך הפך עובד מודיעין למרגל ואסיר עולם: השבת הקרובה תהיה הראשונה של ג'ונתן (יהונתן) פולארד כאדם חופשי מזה 30 שנה. פולארד, שהעביר מידע מודיעיני לישראל ונעצר בנובמבר 1985, משוחרר לאחר שריצה את עונש המאסר שנגזר עליו. במהלך השנים שעברו הפך המקרה של פולארד לציבורי והוא אף הוכר על ידי ממשלת ישראל כסוכן וזכה לאזרחות ישראלית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פולארד נולד באוגוסט 1954 בטקסס, ארה"ב, וגדל במשפחה יהודית. בגיל 25 החל לעבוד במודיעין של הצי האמריקאי, וכעבור שנתיים זכה לסיווג ביטחוני גבוה ועבד כמנתח חומרי גלם מודיעיניים. במסגרת עבודתו נחשף פולארד למידע מסווג שהיה קשור לישראל.

פולארד גילה כי המידע הוסתר בידי גורמים אמריקנים, למרות שבין ישראל לארה"ב קיים מסמך הבנות בנוגע למידע מודיעיני. פולארד פנה לאל"ם אביאם סלע, ובמשך שנתיים העביר דרכו מאות אלפי מסמכים לידי מחלקת ביון מיוחדת בלשכה לקשרי מדע (לק"ם) של משרד הביטחון, שבראשה עמד רפי איתן.

לאחר שמעסיקיו של פולארד החלו לחשוד בו, ה-FBI פתח בחקירה, וב-21 בנובמבר 1985 פשטו סוכני FBI על ביתם של ג'ונתן ואן פולארד. השניים נמלטו לשגרירות הישראלית בוושינגטון, בתקווה למצוא מקלט, אך נמנעה כניסתם לשגרירות. המפעיל אביאם סלע הורשה להיכנס לשגרירות וכך נמלט מרשויות המשפט האמריקניות.

פולארד הועמד לדין בפני בית משפט אמריקאי שהרשיע אותו בריגול עבור מדינה ידידותית וגזר עליו מאסר עולם, למרות שישראל החזירה את המסמכים ואף סייעה בגיבוש עסקת טיעון - שנדחתה על ידי בית המשפט. במהלך שנותיו הרבות בכלא חזר פולארד בתשובה. בצל המחאות הציבוריות לשחרורו הוא קיבל אזרחות ישראלית ב-1996 ולאחר מכן ממשלת ישראל הכירה רשמית בפעולתו עבורה.

בשנת 2014 דווח כי פולארד עשוי להשתחרר במסגרת הסכם ביניים בין ישראל לרשות הפלסטינית, אך היוזמה לא יצאה אל הפועל. ביולי 2015 הודיעה ועדת השחרורים בארה"ב כי פולארד ישתחרר ב-20 בנובמבר - 30 שנה בדיוק לאחר שנכלא.