שרת החוץ השוודית קשרה בין הפלסטינים לדאע"ש, השגריר בישראל זומן לשיחה

מרגוט וולסטרום קשרה בין סדרת פיגועי הטרור של דאע"ש בפריז ובין "התסכול של העם הפלסטיני" - ועוררה זעם. השגריר בישראל זומן לשיחה בעקבות הדברים

שגריר שוודיה בישראל זומן היום (שני) לשיחת הבהרה דחופה בעקבות הדברים שאמרה שרת החוץ של שוודיה, מרגוט וולסטרום, כשקשרה בין סדרת פיגועי הטרור של דאע"ש בפריז ובין התסכול של העם הפלסטיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון לתחנת טלוויזיה מקומית ביום שישי, זמן קצר אחרי המתקפה בצרפת, נשאלה השרה האם היא מודאגת מההקצנה של צעירים בשוודיה שנלחמים עבור דאע"ש. על כך היא ענתה: "כמובן שיש לנו סיבה לדאגה ושוב זה מחזיר אותנו לסיטואציות כמו זו במזרח התיכון, שם הפלסטינים רואים שאין להם עתיד. עלינו לקבל את המציאות המייאשת או לפנות לאלימות".

דובר משרד החוץ השוודי אמר כי "בריאיון המדובר, לא הייתה כל התייחסות או אמירה שרמזה לכך שלסכסוך הישראלי-פלסטיני יש איזשהו קשר לאירועים הטראגיים בפריז. אנו מגנים כל פעילות טרור. אנו חייבים עכשיו להתאחד כדמוקרטיות ולהילחם על העקרונות המשותפים לנו בזמנים מאתגרים אלה".

בחודש יוני האחרון, בעקבות ההכרה השוודית במדינה פלסטינית, נמתחה ביקורת בירושלים כלפי שטוקהולם. גם אז אמרה וולסטרום כי ההתנהלות הישראלית בנושא "הרגיזה את בנות בריתה הקרובות ביותר" וכי הרטוריקה הישראלית "עברה כל גבול".

"האופן שבו הם דיברו עלינו איננו מקובל", אמרה וולסטרום בריאיון. "זה לא הרגיז רק אותנו אלא גם את האמריקנים ואת כל מי שיש לו עסק איתם כרגע". וולסטרום הדגישה כי ארצה תומכת בישראל אך גם בפלסטין ובתהליך השלום.

שרת החוץ השוודית מתחה ביקורת חריפה על המדיניות הישראלית וכינתה אותה "אגרסיבית מאוד". "הם המשיכו לבנות בהתנחלויות, הם המשיכו להרוס והמשיכו במדיניות הכיבוש שכוללת השפלת פלסטינים ומקשה על תהליך השלום", אמרה.