מרטין אינדיק: "5 ראשי ממשלה הסכימו לסגת מהגולן"

מי שהיה שגריר ארה"ב בישראל ושימש כמתווך בכיר של הממשל האמריקני בשיחות השלום בין ישראל וסוריה בעשורים האחרונים, חושף כעת כי כל ראשי הממשלה שכיהנו באותה תקופה נענו לדרישת הסורים לנסיגה ישראלית מהרמה. "נתניהו היה מוכן לרדת מכל הגולן במהלך כהונתו הראשונה", ציין אינדיק

"נתניהו הסכים לנסיגה". רמת הגולן (Mendy Hechtman / Flash 90)

שגריר ארצות הברית בישראל לשעבר מרטין אינדיק הפתיע את הנוכחים בוועידת ישראל לשלום של עיתון "הארץ", כשחשף כי חמישה ראשי ממשלה ישראלין היו מוכנים לסגת מרמת הגולן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"נתניהו היה מוכן לרדת מכל הגולן במהלך כהונתו הראשונה כראש הממשלה", ציין אינדיק, ששימש גם כמתווך אמריקני למו"מ עם הרשות הפלסטינית. "אל תתנו למנהיגים שלכם להגיד לכם שאתם הקורבנות. אינכם הקורבנות, וביכולתכם לעשות שלום".

שגריר ארצות הברית בישראל לשעבר הדגיש כי רבין, פרס, ברק, שרון וגם נתניהו תמכו בירידה מוחלטת מהגולן, אם זו תביא שלום. "ייתכן שאם היה נחתם הסכם אז, כל המציאות כיום הייתה נראית אחרת לגמרי", אמר אינדיק.

אינדיק פנה אל הציבור הישראלי ואמר: "אתם הציבור הישראלי אינכם קורבן. מנהיגי ישראל משכנעים אתכם כי אתם קורבן הציבור כדי ליצור חוסר תקווה. אני אומר לכם, אל תקבלו את ההנחה שלנצח תחיו על חרבכם".

מרטין אינדיק בוועידת השלום, הערב (דוד בכר)

"ההתנחוליות הן הבעיה"

הבכיר האמריקני לשעבר טען כי בשני הצדדים מאמינים שאין להם פרטנר שניתן לסמוך עליו, וכך נוצר מבוי סתום. "גם כשאבו מאזן מקיים את מחויבויותיו עדיין אומרים שאין פרטנר", אמר. "יש לכם את היכולת להפוך את הצד השני לפרטנר. אבו מאזן יהיה פרטנר, אם ישראל תהיה מוכנה לפנות את ההתנחלויות".

"ההתנחלויות הן הבעיה", הדגיש. "הבניה בהתנחלויות שממשיכה יום יום מונעת את הפשרות להחזרת השטחים הללו בהסכם עתידי. אי אפשר גם לדבר על שתי מדינות, וגם לשלוט בשטח, ובכך להמשיך בכיבוש".