נתניהו: "אובמה, תודה על התמיכה"

נתניהו נואם בפני כינוס הפדרציות היהודיות בארה"ב: "הברית בין ישראל לארה"ב בלתי ניתנת לערעור. למרות חילוקי הדעות שלנו בנוגע לגרעין האירני –יש לעבוד יחד". בפגישה בין השניים התייחס נתניהו לריבונות ישראל על רמת הגולן, אך אובמה התעלם

יממה לאחר שנפגש עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה בבית הלבן, נושא הערב (שלישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו נאום בפני האסיפה הכללית של יהודי צפון אמריקה. במהלך נאומו הדגיש נתניהו את שיתוף הפעולה ההדוק עם ארצות הברית ועם הנשיא האמריקני. "אתמול הייתה לי פגישה נהדרת עם אובמה בנושא חיזוק הסיוע הביטחוני", אמר נתניהו. "תודה לך ארצות הברית, תודה לך הנשיא אובמה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הברית הבלתי ניתנת לערעור בין ישראל לארצות הברית רק תלך ותתחזק", אמר נתניהו. "אני מעריך עמוקות את מחויבותו של אובמה לביטחון ישראל ולשמירת היתרון הצבאי של ישראל. למרות חילוקי הדעות בינינו בנוגע לתכנית הגרעין, אני מאמין שעל שתי המדינות לעבוד יחד כדי לוודא שאירן מיישמת את ההסכם".

"השנה האחרונה הייתה לא פשוטה, אך עלינו לזכור תמיד שלא משנה אילו אי הסכמות יש בין ישראל לארצות הברית, לישראל אין ידידה טובה יותר מארצות הברית ולארצות הברית אין ידידה טובה יותר מישראל", אמר נתניהו, שהתקבל בתשואות על ידי הקהל במקום.

במהלך נאומו התייחס נתניהו לגל האנטישמיות בעולם וקרא לקהילה היהודית על כל זרמיה להתאחד. "כל היהודים צריכים להיות בישראל - רפורמים, אורתודוקסים, קונסרבטיביים, כולם".

רה"מ דיבר על הגולן, אובמה התעלם‎ 

לפנות ערב פורסם כי בפגישה בין אובמה לנתניהו אמש בבית הלבן, ביקש נתניהו כי ארצות הברית תצהיר על הכרה בריבונות ישראל בגולן. לדברי נתניהו, הכרה כזו "תשדר מסר חד משמעי לאירן על מניעת תוקפנות משטח סוריה כלפי ישראל". בקשת נתניהו לא נענתה בתגובה מצד הנשיא האמריקני.

בהצהרה משותפת שנתנו שני המנהיגים בפתח הפגישה אמר אובמה כי נתניהו הוא מבין מנהיגי העולם עמם הוא נפגש בתדירות הרבה ביותר, מה שמעיד על היחסים הקרובים בין המדינות. "ביטחון ישראל עומד בראש סדר העדיפויות של ארה"ב", קבע הנשיא האמריקני.

נתניהו השיב כי הידידות בין ישראל וארה"ב היא חזקה והודה לאובמה על המחויבות שלו לשמור על ביטחונה של ישראל במסגרת תכניות הסיוע. "עמדותינו והאינטרסים שלנו משותפים", פתח נתניהו את דבריו במהלך הפגישה בחדר הסגלגל. "לא ויתרנו על התקווה לשלום. אמשיך לפעול להקמת מדינה פלסטינית מפורזת".

בתום הפגישה נודע כי השניים הגיעו למספר סיכומי ביניים מעשיים שנוגעים להסכם הגרעין האירני, תקציב הסיוע הביטחוני וגל הטרור. "זו הייתה אחת מהפגישות הטובות שהיו לי עם הנשיא", אמר נתניהו על הפגישה עם אובמה בתדרוך לכתבים בוושינגטון. "לא היו עימותים הרצאות או סימפוזיון, הייתה אוירה טובה".