ארה"ב: "נתניהו אמר שישקול את מינוי ברץ"

מחלקת המדינה האמריקנית הביעה זעם על התבטאויותיו של ד"ר רן ברץ אודות אובמה וקרי וכינתה אותן "מטרידות ופוגעניות". הדובר ג'ון קירבי הדגיש: "אנו מצפים מפקידי ממשל של בנות בריתנו להתבטא בכבוד כלפי בכירים אמריקניים". במקביל מתברר כי בעבר כתב ד"ר ברץ סטטוס עוקצני גם נגד ראש הממשלה נתניהו עצמו

ימים ספורים בלבד לפני ביקורו החשוב של ראש הממשלה נתניהו בוושינגטון, מעוררות התבטאויותיו השנויות במחלוקת של ד"ר רן ברץ זעם בארצות הברית. "התבטאויותיו אודות בכירים אמריקנים, בהם הנשיא ומזכיר המדינה קרי, הן מטרידות ופוגעניות", אמר דובר מחלקת המדינה האמריקנית בהתייחסו לדברים שאמר מי שמיועד לתפקיד ראש מערך ההסברה הלאומי ושפורסמו אתמול לראשונה בחדשות 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הדובר, ג'ון קירבי, ציין כי קרי שוחח הערב עם נתניהו והבין ממנו כי "יבחן מחדש" את מינויו של ברץ עם שובו מהביקור בארצות הברית. "אנחנו מצפים מפקידי ממשל של כל מדינה, ובוודאי של בנות בריתנו הקרובות, להתבטא בכבוד ובכנות ביחס לבכירים אמריקניים", אמר.

זמן קצר קודם לכן התייחס גם דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט להתבטאויות. "ראינו את הדיווחים לגבי דבריו בנוגע לבכירים אמריקנים וראינו גם את הדיווחים על התנצלותו", אמר בתדריך לעיתונאים. "במקרה זה ברור כשמש שההתנצלות הייתה מתבקשת, אבל מובן מאליו שההחלטות של ראש הממשלה נתניהו בנוגע למי שיכהן בממשלו וייצג אותו ואת ארצו הן החלטות שהוא בצדק יקבל בעצמו".

למרות שבאופן רשמי הבית הלבן לא מתערב במינוי, גורמים מדיניים בישראל ובארצות הברית אומרים שההתבטאויות של ברץ יצרו מבוכה ואי נוחות שסיכנו את הצלחת ביקורו של ראש הממשלה נתניהו בוושינגטון בתחילת השבוע הבא. ברץ היה אמור להתלוות לראש הממשלה בנסיעתו לארה"ב כמעין טבילת אש לקראת כניסתו לתפקיד החדש, אך בעקבות הפרסומים בוטלה נסיעתו.

הפרשה תעיב על הפגישה? נתניהו ואובמה (קובי גדעון, לע"מ)

בתוך כך, הערב מתברר שלא רק הנשיא ריבלין ונשיא ארה"ב אובמה ספגו את חיצי הביקורת של ד"ר ברץ ושגם ראש הממשלה נתניהו עצמו עמד במרכזו של סטטוס עוקצני. "נתניהו אולי במקרה מתחיל בצל צילו של קצה השתקפותו להזכיר במשהו עמום את נתניהו של 1996", כתב ד"ר ברץ במרס 2014.

נתניהו הבהיר, ברץ התנצל

מוקדם יותר הערב התייחס ראש הממשלה לסערה. "קראתי לראשונה את הדברים שפרסם ד"ר רן ברץ ברשת, לרבות על נשיא המדינה, נשיא ארה"ב ואישי ציבור בארץ ובארה"ב", אמר נתניהו. "הם אינם ראויים ואינם משקפים לא את עמדותיי ולא את מדיניות הממשלה. ד"ר ברץ התנצל על הדברים, ביקש ללבן אותם בפגישה עמי וסיכמנו להיפגש עם שובי ארצה".

הסטטוס נגד אובמה

במקביל להודעת ראש הממשלה, פרסם הערב ברץ הודעת התנצלות בעמוד הפייסבוק שלו. "אני מתנצל על הדברים הפוגעניים שפרסמתי ברשת ביחס לנשיא המדינה, נשיא ארה"ב ואישי ציבור נוספים", כתב. "אני מצטער שלא עדכנתי את ראש הממשלה על דברים אלה קודם".

"הדברים שפרסמתי נכתבו בקלות הדעת ולעתים גם בבדיחות הדעת, בשפה שמתאימה לרשתות החברתיות ולאדם פרטי", הוסיף ברץ. "ברור לי היטב שבתפקיד ממלכתי יש להתנהג ולהתבטא אחרת. ביקשתי מראש הממשלה הזדמנות ללבן איתו את הדברים בימים הקרובים".