רוסיה: תומכים בהצעת ניו זילנד לחידוש מו"מ בין ישראל לפלסטינים

משלחת רוסיה באו"ם קוראת לבחון ברצינות את הצעתה של ניו זילנד למועצת הביטחון של הארגון הקוראת להימנע ממעשי התגרות, בנית צעדים בוני אמון בין הצדדים ולחדש את תהליך השלום בין הצדדים. שגריר ישראל באו"ם בתגובה: "החלטה הרסנית"

(רויטרס)

הצעת ניו זילנד לקידום התהליך המדיני תופסת תאוצה? מוסקבה הודיעה כי היא תומכת ביוזמה החדשה להפשרת המשא ומתן המדיני בין ישראל והרשות הפלסטינית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שגריר רוסיה באו"ם ויטלי צ'ופקין התייחס לטיוטה שהגישה ניו זילנד ואמר כי ארצו תומכת בהצעה החדשה. "תמיד טענו שעל האו"ם להיות מעורב יותר", אמר צ'ופקין לכתבים והוסיף, "אני חושב שאנחנו צריכים להסתכל ברצינות על ההצעה". למעשה, התמיכה המפתיעה של רוסיה מגיעה לאחר שבמועצת הביטחון לא התקבלו החלטות בנוגע לסכסוך בשש שנים האחרונות.

ניו זילנד שהולכת לשמש בשנתיים הקרובות כחברה במועצת הביטחון של האו"ם הגישה הצעה לחידוש השיחות בעקבות ההסלמה האחרונה בארץ. על פי ההצעה, פתרון שתי המדינות יושג באמצעות משא ומתן ישיר, מאחר ולדבריהם זוהי הדרך היחידה להשגת שלום. בנוסף נכתב בהצעה כי על שני הצדדים להימנע מהתגרויות, לנקוט בצעדים בוני אמון ולפסיק את ההסתה.

שגריר ישראל באו"ם על ההחלטה: "הרסנית" 

ביום רביעי, לאחר פרסום יוזמת ניו זילנד, הבהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא דוחה את הרעיון. גם שגריר ישראל באו"ם דני דנון התייחס לנושא ואמר לסוכנות הידיעות AP כי טיוטת ההצעה "הרסנית". לדבריו, הדרך היחידה להשגת שלום היא רק באמצעות משא ומתן ישיר בין הצדדים.

שגריר הרשות הפלסטינית באו"ם ריאד ריאד מנסור הביע תמיכה במאמצים של ניו זילנד, אך הוסיף כי הנוסח "לא מספיק חזק כדי לעצור את ישראל "מהתוקפנות המתמשכת" שהיא מנהלת לדבריו נגד הפלסטינים.