נתניהו: לבחון את המדיניות במזרח ירושלים

בדיון קבינט סגור שהתקיים לפני כשבועיים נרשמה התבטאות חריגה של ראש הממשלה, שהעלה אפשרות של שלילת תעודות הזהות הכחולות לתושבי מזרח ירושלים שמתגוררים מחוץ לגדר ההפרדה. במהלך הדיון הזהירו שרים: מדובר במהלך מדיני משמעותי

ישלול את התושבות של השכונות מחוץ לגדר? (רויטרס)

ההחלטה להציב באופן זמני לוחות בטון בין שכונת ארמון הנציב לכפר ג'בל מוכבר בירושלים עוררה בשבוע שעבר ביקורת בקרב גורמי ימין, שטענו כי מדובר בתקדים ובצעד של חלוקת העיר. הערב (ראשון) מתברר שלפני כשבועיים העלה ראש הממשלה נתניהו אפשרות לצעד אחר, מרחיק לכת יותר - שלילת תעודות הזהות הכחולות לתושבי מזרח ירושלים שמתגוררים מחוץ לגדר ההפרדה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההתבטאות החריגה נאמרה במסגרת דיון סגור בקבינט המדיני-ביטחוני. "צריך לחשוב מה עושים", אמר נתניהו לשרים בנוגע לתושבי אותן שכונות. מלבד שלילת תעודות הזהות, הציע נתניהו גם להגביר את האכיפה של כוחות המשטרה והצבא במקומות אלה.

מחנה הפליטים שועפאט וכפר עקב הם המרכזיים שבשכונות שאומנם נכללים בגבולותיה העירוניים של ירושלים, אך נמצאים מחוץ לגדר. באותן שכונות מתגוררים כ-80 אלף בני אדם - בין שליש לרבע מכלל הפלסטינים שמתגוררים במזרח ירושלים.

במהלך הדיון אמרו חלק מהשרים לנתניהו כי שלילת תעודות הזהות היא מהלך מדיני משמעותי. מקורביו של ראש הממשלה אומרים כי הוא הציע לכנס דיון מיוחד כדי לקבוע מה לעשות בשכונות המדוברות וכיצד ניתן לשפר את המצב הביטחוני.