רה"מ: רק מוסלמים יתפללו בהר הבית

לשכת ראש הממשלה אישרה הערב את דבריו של מזכיר המדינה האמריקנית ג'ון קרי כי נתניהו התחייב לשמור על הסטטוס קוו בהר הבית. על פי ההודעה שפורסמה בתקשורת הזרה בלבד, כתב רה"מ כי "ישראל תמשיך לאכוף את המדיניות הוותיקה: מוסלמים יתפללו בהר הבית, לא מוסלמים - יבקרו"

"בהר הבית מוסלמים מתפללים, ולא מוסלמים ר (רויטרס)

שעות ספורות לאחר שמזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי חשף את הבטחותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בנוגע לצעדים שינקטו בהר הבית, מאשרים לראשונה בלשכת ראש הממשלה את הדברים שהוסכמו בין השניים במהלך פגישתם בברלין ביום חמישי. בהודעה שפורסמה הלילה (שבת) לעיתונות הזרה, אישר ראש הממשלה את דבריו של מזכיר המדינה קרי ואמר כי, "מדינת ישראל תוסיף לאכוף את מדיניותה ארוכת השנים: בהר הבית מוסלמים מתפללים, ולא מוסלמים רק מבקרים"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רק בצאת השבת נמסרה הודעתה הרשמית של לשכת ראש הממשלה, ובאופן מעט חבוי: בדמות מכתב באנגלית לעיתונות הזרה, וגם בעמוד הפייסבוק של בנימין נתניהו באנגלית. "אנו מכירים בחשיבותו של הר הבית עבור שלושת הדתות המונותאיסטיות: יהודים, מוסלמים ונוצרים", צוין במכתב.

הר הבית. ארכיון (חדשות 2)

"ישראל מאשרת מחדש את מחויבותה לשימור הסטטוס קוו בהר הבית, בחוק ובפועל", אמר נתניהו, והוסיף: "לישראל אין כל כוונה לחלק את הר הבית, ואנו מתנגדים בתוקף לכל ניסיון לעשות כן". נראה כי ראש הממשלה עושה מאמצים להסתיר את המסר שוודאי לא יזכה לאהדה רבה בקרב חלקים נרחבים בציבור בישראלי, ואף בקרב חבריו לממשלה.

כמו כן, מבקש נתניהו להנמיך את גובה הלהבות שנוצרו לאחרונה בין ישראל לירדן, שהגיעו לשיאן במסרים תקיפים שהועברו בין המדינות. בהודעה הדגיש ראש הממשלה את חשיבותה הרבה של עמאן בהרגעת הרוחות: "אנו מכבדים את החשיבות של התפקיד המיוחד של ירדן כפי שנקבע בהסכם השלום מ-1994 ואת תפקידו של המלך עבדאללה השני".

פגישת קרי ואבו מאזן, ארכיון (סוכנות הידיעות הפלסטינית "וואפא")

קרי הצהיר אתמול, לאחר פגישותיו עם אבו מאזן והמלך עבדאללה, כי על מנת לשמור על הסטטוס קוו במקום נתניהו הסכים להציב מצלמות אבטחה 24 שעות ביממה על הר הבית. כמו כן, הוסיף קרי, נתניהו התחייב לכך שרק מוסלמים יוכלו להתפלל במקום, בעוד יהודים ובני הדתות האחרות יהיו רשאים רק לבקר בו.

גורם מדיני בכיר אישר את הדברים והדגיש כי לישראל יש עניין בהצבת מצלמות האבטחה ברחבי הר הבית, וזאת כדי להזים את הטענות שהשמיעו הפלסטינים לאחרונה לפיהן ישראל משנה את הסטטוס קוו במקום. עוד הדגיש הגורם המדיני כי "בנוסף, אנו מעוניינים להראות שהפרובוקציות אינן מגיעות מהצד הישראלי. ישראל חזרה על מחויבותה לשמירה על הסטטוס קוו ומצפה למאמץ מוגבר של הוואקף לשמירה על הסדר בתוך המסגדים".