אבו מאזן: "רגיעה? קודם שישראל והמתנחלים יפסיקו לתקוף"

בפגישתו עם מזכיר המדינה האמריקני קרי הצהיר אבו מאזן כי הרשות דורשת מישראל לעמוד בהסכמים ולשמור על הסטטוס קוו במקומות הקדושים. "קודם שישראל תפעל, לפני כל צעד מצידנו", הדגיש

קרי ואבו מאזן, היום (סוכנות הידיעות הפלסטינית "וואפא")

פגישת אבו מאזן וקרי הסתכמה בהאשמות כלפי ישראל: בתום הפגישה בין השניים היום (שבת) בירדן, קרא אבו מאזן "לישראל ולמתנחלים" להפסיק את התוקפנות. על פי הודעת הרשות הפלסטינית, קרי "השמיע באוזני אבו מאזן מספר צעדים שהוא מקדם מול ישראל". יו"ר הרשות, מנגד, המשיך להטיל את האשמה למצב ולגל הטרור כלפי ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דוברו של אבו מאזן, נביל אבו-רודיינה, אמר בתום הפגישה לסוכנות הידיעות הפלסטינית "וואפא" כי אבו מאזן פירט בפני קרי את הדרישות הפלסטיניות מישראל: שמירה על ירושלים, המקומות הקדושים והסטטוס קוו במסגד אל-אקצא, לצד הפסקת "מעשי התוקפנות של המתנחלים". על פי הדובר, הצעדים הישראליים "צריכים להתבצע לפני כל צעד מצידנו".

עוד הדגיש אבו מאזן בפגישה כי על ממשלת ישראל לדבוק בהסכמים - אותם הסכמים שאבו מאזן הצהיר כי הוא אינו מחויב להם יותר. "אנחנו נראה אם הצד הישראלי ינקוט את הצעדים הרציניים הללו, ואז יהיה אפשר להתמודד עם המצב", סיכם. בפגישה נכחו גם הממונה על המו"מ סאיב עריקאת, נביל אבו רודיינה וראש מנגנון המודיעין הכללי מג'ד פארג'. קרי צפוי להיפגש בהמשך היום עם מלך ירדן עבדאללה, בתקווה להרגיע את הרוחות ולהגיע להסכמה סביב הר הבית.

נתניהו: "אבו מאזן מפיץ שקרים"

שלשום נפגש קרי בברלין עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. בתום הפגישה שנמשכה ארבע שעות, הסכימו השניים על הצורך להפסיק את ההסתה, להוריד מתחים ולהחזיר את הרגיעה לאזור. נתניהו חזר על מחויבותה של ישראל לשמירה על הסטטוס קוו בהר הבית, קרי הוסיף וציין שהוא מאמין כי גם הישראלים וגם הפלסטינים מעוניינים בהפסקת ההסלמה.

"יש להפסיק את ההסתה והאלימות", אמר קרי בפתח הפגישה. "אני חושב שזה קריטי. המפגש הזה בינך וביני חשוב מאוד כדי לקחת אותנו מעבר לגינויים ולרטוריקה. יש למצוא דרך שתבנה אפשרות שאינה נמצאת כיום, לקראת תהליך רחב יותר. היום אנחנו יכולים להצית מחדש את התהליך", קרא קרי. "אנחנו מכירים זה את זה היטב ואני מאמין שיש לנו את היכולת לגרום לשינוי. לשם כך באתי לכאן, בואו נלך לעבוד ונראה מה אנחנו יכולים לעשות".

"ברצוני להודות לך ולארה"ב על גינוי מתקפות הטרור נגד ישראל, על תמיכתכם בזכותה של ישראל להגנה עצמית וכן על התייצבותכם לצדה של ישראל באונסק"ו", אמר נתניהו לקרי בהצהרתם המשותפת לעיתונאים. "אנו מאוד מעריכים את כל אלו".

"אתמול היה יום קשה", הוא עדכן את קרי בהתייחסו לגל הטרור. "אירעו ארבע מתקפות טרור. הבוקר החל בתקיפה שבמהלכה ניסו שני מחבלים לפגע באוטובוס מלא בילדי בית ספר. אין ספק שגל זה של התקפות מונע באופן ישיר מהסתה. הסתה מחמאס, הסתה מהתנועה האסלאמית בישראל, ולצערי, הסתה מהנשיא עבאס והרשות הפלסטינית".

"אני חושב שהגיע הזמן שהקהילה הבינלאומית תאמר בבירור לנשיא עבאס: חדל מהפצת השקרים בנוגע לישראל", הוסיף נתניהו, "שקרים לפיהם ישראל מבקשת לשנות את הסטטוס קוו בהר הבית, שקרים לפיהם ישראל רוצה להרוס את מסגד אל-אקצא ושקרים לפיהם ישראל מוציאה להורג פלסטינים. הכול בדיה. אנו נשארנו מחויבים לסטטוס קוו".

"אנו אלו ששומרים על האתרים הקדושים", הוא הדגיש. "ישראל פועלת להגן על אזרחיה, כפי שהייתה עושה כל דמוקרטיה מול התקפות זדוניות ובלתי פוסקות כאלה. כדי ליצור תקווה, עלינו לעצור את הטרור. כדי לעצור את הטרור, עלינו להפסיק את ההסתה".